Evropská komise přislíbila 10 miliard eur na udržitelný přechod zaměřený na rostlinné bílkoviny

BLOG | 1.6. 2020

Evropská komise zveřejnila svou strategii Od zemědělce ke spotřebiteli”, stěžejní iniciativu v rámci nové Zelené dohody pro Evropu, v níž nastínila finanční podporu ve výši nejméně 100 miliard eur v období od roku 2021 do roku 2027 pro udržitelný přechod. Zároveň se zavázala se, že alternativní proteiny budou základním kamenem výzkumné agendy jako součást tohoto přechodu směrem k udržitelnosti.

Podle strategie Od zemědělce ke spotřebiteli má být 10 miliard eur použito na bio-hospodářství a potraviny, přičemž klíčovou oblastí výzkumu bude zvyšování dostupnosti a zdrojů alternativních proteinů jako jsou rostlinné, kultivované či mořské proteiny a proteiny na bázi hmyzu a další náhražky masa.”

Organizace Good Food Institute zprávy vítá. Alexander Holst, Policy Manager organizace, uvedl: Je to velký krok vpřed. Alternativní bílkoviny jako jsou rostlinné proteiny a kultivované (laboratorní) maso hrají v přechodu Evropy na udržitelnější, zdravější a spravedlivější potravinový systém rozhodující úlohu. Představují také pro Evropu významnou obchodní příležitost k zavedení skutečně zelené obnovy po recesi v souvislosti s pandemií Covid-19. Vřele vítáme moudrý souhlas Komise s potřebou větších investic do výzkumu a vývoje alternativních proteinů.”

Komise ve své strategii Od zemědělce ke spotřebiteli uvádí, že živočišné zemědělství je hlavním přispěvatelem ke změně klimatu a způsobuje téměř 70 % všech emisí skleníkových plynů v Evropě. Organizace Good Food Institute spolu se svými partnery dlouhodobě prosazuje to, aby veřejné investice do alternativních proteinů byly v EU prioritou, takže tato zpráva je přijata jako vynikající zpráva, pokud jde o pokrok směrem ke skutečné udržitelnosti.

Reforma společné zemědělské politiky, o níž se v současné době jedná, poskytuje EU další příležitost k tomu, aby mohla schválit rozvoj alternativních bílkovin. Pokud to Evropská unie myslí s přechodem na více rostlinných potravin a jiných alternativních bílkovin vážně, musí Evropský parlament zrušit škodlivé návrhy, které by zakázaly názvy jako vegetariánský burger” nebo rostlinný steak” jako alternativy k tradičním masným produktům,” dodal Holst.

Zdroj: European Commission Pledges ‎€10 Billion for Green Transition With a Focus on Plant-Based Protein

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Zůstaňme v kontaktu

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book