Lidmi i zvířaty milovaný řezník přichází na český trh

BLOG | 28.5. 2020

Rostlinné verze masných výrobků od kultovní holandské značky The Vegetarian Butcher jsou konečně k dostání i v České republice!

Zakladatel holandské značky The Vegetarian Butcher Jaap Korteweg si již od roku 2010 razí cestu za svým ambiciózním snem: stát se největším rostlinným řezníkem na světě. Dnes je The Vegetarian Butcher celosvětově úspěšnou značkou se svérázným marketingem, který jasně odkazuje na transformaci zakladatele z tradičního farmáře na vegetariánského řezníka. Značka nabízí rostlinné výrobky vyrobené ze sóji a luštěnin, jejichž chuť je téměř nerozpoznatelná od chuti normálního masa. Nyní se rostlinné produkty od této značky objeví i na českém a slovenském trhu, čímž se tyto země přidávají k více než 25 dalším zemím, kde značka své produkty prodává.

Skutečné maso jako měřítko

„Věřím, že existuje pouze jediná překážka pro přechod lidstva na rostlinnou stravu, a tou je nezaměnitelná chuť živočišných produktů. Proto je mou hlavní zásadou vyrábět pouze takové rostlinné výrobky, které chutnají přinejmenším stejně dobře jako maso samotné. Chci, aby naše produkty byly alternativou pro milovníky masa – aby díky našim produktům mohli zařadit do jídelníčku rostlinnou variantu živočišných produktů, aniž by se jim zastesklo po chutích, na které jsou zvyklí,“ říká zakladatel firmy Jaap Korteweg. 

On sám je zástupcem již deváté generace, která pokračuje v rodinné tradici farmaření. Když ovšem na konci 90. let vypukla v Nizozemsku prasečí chřipka a nemoc šílených krav, Jaap v návaznosti na důsledky nemocí přehodnotil svůj vztah ke zvířatům i přírodě jako takové a přešel na vegetariánský životní styl.  Nebylo to snadné rozhodnutí. Zjistil, že je závislý na chuti a struktuře masa a na tehdejším trhu nenašel lákavé alternativy. Proto přišel s myšlenkou „vegetariánského masa“, produktu se stejnou chutí a texturou, kterou miloval, přitom vyrobeným z luštěnin nebo sóji.

Právě tehdy, psal se rok 2000, začal vyvíjet rostlinné verze masných výrobků. Po letech mnoha výzkumů a za pomoci špičkových kuchařů a odborníků Jaap přišel s inovativní recepturou rostlinných produktů, které měly chuť i strukturu téměř nerozeznatelnou od masa samotného. A tak se zrodila značka The Vegetarian Butcher. 

Rostlinná verze bez kompromisu

Mnoho spotřebitelů v poslední době žije vnitřně rozpolceně: z etických i ekologických důvodů by chtěli co nejvíce omezit maso ve svém jídelníčku, ovšem nejsou tak úplně ochotni se vzdát jeho chuti a šťavnatosti. Právě chuť a textura rostlinných produktů The Vegetarian Butcher je ovšem to, co si získá i ty největší masožravce. Všechny tyto produkty jsou opravdovou ódou na maso. Přitom je jejich původ rostlinný na bázi sóji, přesnice, bylin a koření. Zákazníci se tak mohou rozhodnout pro více etickou a ekologickou verzi svých oblíbených jídel, aniž by museli činit jakékoliv kompromisy.

Rostlinná strava je budoucností

Všechno tohle dělá značka The Vegetarian Butcher s vyšším posláním. Chce nastavit nové podmínky v potravinovém průmyslu, kde si můžeme vychutnat skvělou chuť masa, aniž bychom využívali zvířata pro jeho produkci.

„Mým přáním je, aby okolo roku 2045 alespoň 20 % konzumovaného masa bylo nahrazeno produkty rostlinného původu, tedy aby se živočišná produkce snížila alespoň o toto číslo. Věřím, že je to naprosto reálné. Již nyní máme tolik různých možností, objevujeme stále nové bílkoviny. Jednou určitě dospějeme do bodu, kdy živočišná produkce zanikne úplně,“ předestírá své přání do budoucna zakladatel The Vegetarian Butcher. 

Aby Jaap umocnil jeho misi stát se největším vegetariánským řezníkem světa, spojil se v roce 2018 se společností Unilever. Skrze její dosah tak mohou společně naplnit toto poslání. 

Produkty budou od června k dostání v České republice výhradně v sítích obchodního řetězce Albert a Rohlík.cz.

Na jakých produktech od The Vegetarian Butcher si můžete pochutnat?

  • Skvělé LUCKY NUGETS jsou rostlinného původu, doporučovány 10 z 10 kuřat, a právě proto neuvěřitelně chutné. Možná chutnější než jejich originál? Ten vynalezl v 50. letech minulého století profesor Robert C. Baker. Určitě by si na Lucky nuggets taky pochutnal.
  • Veganské MAGIC MINCE je stejně univerzální jako tradiční mleté. Tento produkt si udržuje pevnou, šťavnatou texturu, ať už ho přidáte do omáček nebo do dalších oblíbených receptů. 
  • CHICKEN OUT CHUNKS jsou vlajkovou lodí značky the Vegetarian Butcher. Jejich chuť je tak báječná, že i šéfkuchaři tápou, jestli je to opravdu maso. Chicken out chunks chutnají skvěle v omáčkách curry, wok receptech, salátech a vždy budou dobrou alternativou vašemu oblíbenému kuřecímu receptu.

Zdroj: tisková zpráva.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Zůstaňme v kontaktu

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book