BLOG | 9.8. 2020

Do podcastu Narovinu tentokrát dorazila terapeutka Zdeňka Voštová, která se ve své praxi věnuje mimojiné také environmentálním tématům a v českém prostředí zpopularizovala problematiku environmentální úzkosti. Jak se tato úzkost projevuje, kdo je nejvíce ohrožen a jak situaci nejčastěji řeší její klienti a klientky?

Zdeňka Voštová je vystudovaná právnička, která se však nakonec vydala směrem psychoterapie, kromě terapie se věnuje také mentoringu a lektoruje workshopy například o nenásilné komunikaci. Zdeňka měla dle svých slov k ekologii blízko vždy a sama zařazuje udržitelné praktiky hlavně v oblasti cestování, dopravy a stravování. Jaký má postoj k veganské stravě?

Se Zdeňkou jsme se bavily především o environmentálním žalu či úzkosti. Jak se tato úzkost projevuje a jak se liší od jiných druhů úzkosti? Jak se dnešní psychologie staví k vnějším příčinám psychických problémů? Jak s pocity bezmoci můžeme bojovat? Jaké psychoterapeutické a další techniky jsou vhodné? A proč někteří lidé bagatelizují klimatickou krizi?

Dostaly jsme se i na tzv. trauma veganství. Není bezmoc a vztek, který mohou cítit někteří vegani a veganky ve své podstatě podobná environmentálnímu žalu? Jak se smířit s tím, že nedokážeme svým blízkým předat naše základní hodnoty?

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Zůstaňme v kontaktu

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book