Veganská svatba – eticky a udržitelně

BLOG | 13. 5. 2021

Blíží se léto a s ním i období svateb. Ačkoliv ještě před několika lety byla veganská svatba spíše rarita, v současnosti se trend rostlinného stravování odráží i ve svatebním cateringu. Věříme, že svatební den by měl být v souladu s vašimi hodnotami, a proto se nenechte odradit případnými prvotními negativními reakcemi okolí. Svatba může být také skvělou příležitostí pro sdílení vašeho životního stylu s hosty a pokud je veganský svatební raut pestrý a plný chuti, hosté si rozhodně stěžovat nebudou. 

Výběr místa a cateringu

Při výběru místa vaší svatební oslavy nezapomeňte zjistit, jestli má podnik zkušenosti s přípravou rostlinného jídla, anebo zda vám umožní domluvit se s veganskou cateringovou společností. Tohle je naprosto klíčové pro uspořádání dokonalé svatební hostiny. Vyhnete se tak zklamání v podobě živočišných složek na menu či špatně ochuceného nudného jídla.

Kuchařů či kuchařek se proto nezapomeňte zeptat, jestli už někdy veganskou svatbu připravovali a jaká jídla zvládnou v rostlinné variantě uvařit. V případě, že vám nabídnou pokrmy z ryb nebo sýrů, raději si zkuste domluvit externí catering.

Myslete také na to, že suroviny, které tvoří běžnou součást vašeho jídelníčku, nemusí velká část hostů vůbec znát. Do svatebního bufetu proto zařaďte i klasická jídla ve veganském provedení. Výborný je třeba tradiční guláš ze seitanu nebo tempehu, různé luštěninové karbanátky, mini burgery, bramborový salát se sojanézou, jednohubky s veganskou paštikou a oblíbené dezerty v rostlinné variantě. V současnosti si už většina veganských cateringových společností poradí i se slavnostním třípatrovým dortem podle vašich požadavků.

Připravili jsme pro vás pár tipů na veganský catering:

Udržitelné dekorace a květiny

Pokud vás stejně jako ochrana zvířat zajímá i téma udržitelnosti, dejte si záležet na výběru květin a výzdoby s ohledem na životní prostředí. Místo řezaných květin dovážených z Afriky či Jižní Ameriky upřednostněte lokální a sezónní kytky. I z lučních květů lze připravit krásnou a moderní kytici, inspirujte se např. u Kytek od potoka, Plevelu, Loukykvětu nebo v tomto skvělém seznamu českých květinových farem od Forbes.

Pozvánky vytiskněte na recyklovaný papír nebo je můžete rozposlat i elektronicky. Do svatebních příprav můžete zapojit také rodinu a kamarády a vymyslet tak originální výzdobu z recyklovaných materiálů. Krásné svatební dekorace vyrobíte ze zavařovaček, lahví od vína, ze dřeva, starých záclon, stuh či přírodního provázku.

Veganské nápoje a víno

Pozor si dejte i při výběru vína nebo džusů. Často totiž procházejí procesem čiření, při kterém se využívají živočišné složky jako želatina, vyzina nebo vaječné bílky. Vybírejte proto džusy a vína, která jsou označena veganským logem (např. Hajduch – vinařství z Čejkovic) nebo se informujte u výrobce. Nezapomeňte se též s provozovatelem domluvit na výměně kravského mléka ke kávě za rostlinnou alternativu, ideálně s označením barista nebo professional.

Svatební šaty, účes a líčení

Protože se veganství jako životní styl dotýká kromě stravování i dalších oblastí využívání zvířat, nezapomeňte se na svůj svatební make-up a účes objednat do salonu, který používá veganskou a ekologickou kosmetiku netestovanou na zvířatech. Při výběru svatebních šatů a obleku si dejte pozor na živočišné materiály jako vlna a hedvábí a místo bot či pásku z kůže sáhněte po etické variantě ze syntetických či recyklovaných materiálů.

Svatební dary 

V současnosti je běžné místo klasických svatebních darů věnovat novomanželům peníze, takže se velmi pravděpodobně vyhnete darům, které by byly neveganské. Pokud chcete být originální a zároveň udělat dobrý skutek, můžete místo peněz hosty požádat o podporu vaší oblíbené neziskové organizace nebo azylu. Je to skvělá příležitost pro inspirování vašich blízkých k pomoci zvířatům.

Tipy na azyly se zvířaty:

TIP na závěr: Inspirovat se můžete také ve Facebookové skupině Veganská svatba.

Dort s bílou čokoládou a ovocem

Suroviny

Těsto: 2 a ½ hrnku polohrubé mouky, 2 lžičky kypřícího prášku, 1 lžička jedlé sody, špetka soli, 1 a ½ hrnku rostlinného mléka, 1 a ½ hrnku cukru, ⅔ hrnku rostlinného oleje, ½ hrnku rostlinného jogurtu nebo jablečného pyré, 2 lžíce citronové šťávy, vanilka
Krém: 300 g veganské bílé čokolády, 1 a ¼ hrnku tuhé části kokosového mléka
Další: 500 g mražených malin, čerstvé ovoce a máta na dozdobení

Postup

  1. Na přípravu krému dáme do menšího hrnce kokosové mléko a zvolna ho zahřejeme. Poté přidáme čokoládu a důkladně krém vyšleháme do hladké konzistence. Přendáme do misky a necháme vychladnout, poté přikryjeme fólií a dáme odpočinout na několik hodin do lednice. Po vychlazení krém vyšleháme. 
  2. V míse smícháme všechny suché ingredience. V druhé míse smícháme rostlinné mléko, jogurt, olej a citronovou šťávu. Obě části metličkou promícháme dohromady a těsto rozdělíme do dvou dortových forem.
  3. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C přibližně 25 minut. 
  4. Maliny rozvaříme s trochou cukru (asi 15 minut) do husté konzistence, rozmixujeme a propasírujeme přes síto. 
  5. Dort po vychlazení překrojíme, naplníme malinovým rozvarem a krémem a dozdobíme.
O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Zůstaňme v kontaktu

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-book plný inspirace

Stáhněte si zdarma e-book, ve kterém naleznete inspiraci na rostlinné snídaně, svačiny, obědy i dezerty. Ať už se rozhodnete začít s bezmasým pondělím, vyzkoušíte měsíční veganskou výzvu nebo budete ve svých oblíbených jídlech postupně zaměňovat živočišné produkty za rostlinné, rádi vám pomůžeme.

Stáhnu si e-book