Čeká nás rebranding, říká Kamila Lhotáková z I love Hummus. Krok si potvrdili díky účasti v akceleračním programu Future of Food

BLOG | 19.10. 2020

Tento rok pražský Impact Hub ve spolupráci s několika partnery spustil první akcelerační program v ČR zaměřený na udržitelnou produkci potravin. Do prvního ročníku Future of Food postoupilo i několik firem zaměřených čistě na rostlinnou výrobu, jednou z nich je firma I love Hummus, která překvapivě nevyrábí je známou cizrnovou pomazánku, ale v jejím portfóliu naleznete i další zajímavé produkty.

I love Hummus je česká firma vyrábějící hummus, neboli pomazánku z cizrny a sezamové pasty v několika příchutích a také v BIO kvalitě. V jejich nabídce najdeme i korejský fermentovaný salát zvaný kimchi. Ačkoliv se do kimchi běžně přidávají živočišné složky, jako je rybí omáčka, to od I love Hummus je vhodné pro vegetariány i vegany, protože místo rybí omáčky obsahuje omáčku sójovou.

Kimchi si můžete nechat zaslat po celé České republice přímo od I love Hummus zde. Společně s hummusy ho seženete také v řetězcích Albert a Globus, na Kosik.cz a Rohlik.cz, v prodejnách se zdravou výživou či bezobalových obchodech a také na platformě Scuk.cz. Využít můžete i tuto mapu. 

Připomeňte si také podcast Narovinu se zakladatelem I love Hummus Štěpánem Hodačem.

Rozhovor s Kamilou Lhotákovou z I love Hummus

Proč jste se rozhodli přihlásit do akceleračního programu Future of Food? 

Na program Future of Food jsme dostali doporučení z VŠCHT, která byla odborným garantem české soutěže EIT Food, kam jsme postoupili do finále v rámci České republiky a získali jsme cenu publika. Po přečtení obsahu Future of Food jsme se rozhodli do tohoto programu jít a jsme moc rádi, že jsme postoupili do TOP 10 projektů, které jsou nyní akcelerovány.

Jaké jste si v rámci akcelerace stanovili cíle?

Do akcelerace jsme šli s tím, že bychom rádi získali rady od odborníků v oblasti potravinářství a „best practices“ zahraničních firem či úspěšných českých firem. Cíle jsme si stanovili tři. Jednak zjistit, zda-li má smysl jít po 9 letech existence na trhu do rebrandingu značky I love Hummus, dále získat mentoring v oblasti navýšení prodejů a také akceleraci v exportu. Nicméně po schůzce s naším mentorem Zbyňkem Haindlem z Nestlé jsme ještě přidali detailní zmapování našich USP (unique selling propositions) tak, abychom lépe pochopili, jak se odlišit od ostatních, a lépe se prodali v rámci komunikace či obalů.

A jak vám zatím jde naplňování těchto cílů? Rozhodli jste se něco změnit nebo jste se někam posunuli?

Učinili jsme rozhodnutí na rebranding, takže nyní tvoříme long list nového brandu a s tím souvisí rozsáhlá agenda budoucích změn. V ostatních oblastech jsme dostali zajímavé typy, které bychom rádi rozpracovali do obchodního plánu na rok 2021. Ale nyní jsme teprve v půlce programu, takže sbíráme cenné informace a máme nasmlouvané schůzky s experty.

Nabízíte i fermentovaný salát kimchi? O fermentaci se často mluví jako o způsobu konzervace potravin budoucnosti, máte na to stejný názor? Plánujete více fermentovaných novinek?

Ano, kimchi Štěpán, zakladatel firmy, zařadil do portfolia poté, co si v roce 2017 přečetl článek o 10 nejzdravějších potravinách světa a kromě hummusu tam bylo také kimchi. Od té doby fermentujeme kimchi ve střední pálivosti pro naše zákazníky. O fermentaci čtu řadu článků a studií a je to rozhodně jeden z budoucích směrů v potravinářství, nicméně budoucí trendy z pohledu „big picture“ jsou tak trochu alchymistická laboratoř s velkými investicemi do výzkumu. Fermentaci jako způsob konzervace znali naši předci a díky ní přežívali zimu na nutričně bohatém jídle. Kvašení patří mezi ekologickou výrobu, stačí mikrobům připravit to správné prostředí a oni už udělají většinu práce sami. Co se týče plánů do budoucna, připravujeme rozšířit pro naše jedlíky fermentovanou řadu o další pochoutky, je to naše výzva pro rok 2021.

Vaše produkty jsou široce dostupné i v supermarketech. Co stálo za tím, abyste je tam dostali?

Je to velký úspěch našeho prodejního týmu, který je velmi vytrvalý a pracuje na vybudování správných kontaktů, ale bez skvělého produktu by to také nešlo. Je to běh na dlouhou trať a doporučuji všem vydržet v úsilí i několik měsíců, zasílat vzorky, dělat ochutnávky, vyhledávat kontakty, ale hlavně dimenzovat si výrobu, logistiku na zvýšené odběry, mít správné certifikáty a být ochotný přijmout velkou zodpovědnost, že budete schopni zboží dodat za každých podmínek.

Jaký z vašich hummusů je nejoblíbenější?

Po představení prémiových BIO hummusů v únoru 2020 můj mlsný jazýček nejraději sáhne po BIO hummus original a také BIO karamelizované cibulce. Jsou neuvěřitelně jemné až máslové a jako pro vegetariánku je to pro mě skvělý zdroj bílkovin při rychlé snídani či svačině. Díky nízkému glykemickému indexu mě zasytí hummus na dlouhou dobu, jsem v pohodě a nehoní mě mlsná.

Future of Food je 3měsíční program, který nabízí podporu všem, kdo razí inovativní a udržitelnou produkci. Pro účastníky programu je připraven profesionální mentoring, odborné konzultace, vzdělávací workshopy i diskuzní setkání s experty z potravinářského oboru.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Future Foods

Zajímáte se o rostlinné produkty z obchodního hlediska? Plánujete založit vlastní firmu nebo ji dokonce již máte a hledáte inspiraci či spojence s podobnou vizí? Zjistěte více o našem Future Foods inovačním programu.

Chci vědět víc