V programu Future of Food se mi líbilo propojení ekologie s jídlem, říká Míša Koláčková z Koláčkovo řemeslné pekárny

BLOG | 11.10. 2020

Pražský Impact Hub letos poprvé ve spolupráci s několika partnery spustil první akcelerační program v České republice přímo zaměřený na udržitelnou produkci potravin. Do prvního ročníku Future of Food postoupilo i několik firem, které se zabývají rostlinnou výrobou, jednou z nich je Koláčkovo řemeslná pekárna, která peče téměř výhradně z rostlinných surovin.

Koláčkovo řemeslná pekárna nabízí poctivé 100% žitné chleby vyráběné z domácího kvásku tradičními řemeslnými postupy s využitím nejmodernější technologie pečení. Tradiční kváskový chléb je veganský a má propečenou kůrku ale vláčný vnitřek, díky tomu vydrží při správném skladování déle i bez uměle přidaných konzervantů. Kromě několika druhů žitných chlebů peče Koláčkovo řemeslná pekárna i pečivo bezlepkové, které je zároveň veganské. Milovníky sladkého také potěší bezlepkový veganský Banana bread nebo vláčný veganský čokoládový muffin, který je upečený z pohankové a rýžové mouky a slazený pouze datlemi.

Produkty Koláčkovo řemeslné pekárny seženete například na platformě Scuk.cz, ale i v několika větších městech včetně Prahy, Brna, Liberce, Ostravy, Pardubic a mnohých dalších. Chcete vědět, kde nejblíže koupíte produkty z Koláčkovo pekárny? Neváhejte je kontaktovat a rádi vám poradí nejbližší prodejnu. Všechny produkty z pekárny (kromě jediné výjimky chleba s parmazánem) jsou z čistě rostlinných surovin.

Rozhovor s Míšou Koláčkovou z Koláčkovo řemeslné pekárny

Proč jste se rozhodli přihlásit do akceleračního programu Future of Food? 

Vzhledem k tomu že mám vystudované úplně jiné obory, než které ve svém podnikání potřebuji, tak od dokončení studia neustále hledám různé cesty vzdělávání, v ekonomice, v gastru i ve vaření. Mám vystudovanou ekologii, protože moji rodiče trvali na tom, že místo SOŠ hotelová, půjdu na gymnázium. Vedle chodu pekárny, jsem před rokem otevřela na bistro. Sbírání vědomostí, zkušeností a neustálý rozvoj je podle mě základ, chcete-li být ve svém podnikání úspěšní. V programu Future of Food se mi líbilo propojení ekologie s jídlem.

Jaké jste si v rámci akcelerace stanovili cíle?

Když to bude možné s ohledem na situaci ohledně Covid-19, tak bychom rádi otevřeli další podnik, spustili e-shop a vyzkoušeli nové metody v PR a marketingu.

A jak vám zatím jde naplňování těchto cílů? Rozhodli jste se něco změnit nebo jste se někam posunuli?

Momentální pandemická krize nepomáhá podle mě žádnému podnikání a gastru už vůbec ne. Bistro jsme dočasně, podle nařízení vlády, zavřeli. Momentálně se snažíme přesunout do online prostoru, připravujeme novinky a nový prostor a podklady pro oslovení zákazníků. Štěstí přeje připraveným.   

Většina lidí si myslí, že péct bez vajec prostě nejde, přitom většina vašich výrobků je čistě rostlinná a vejce v nich nenajdeme. Jak se stavíte k tomuto častému mýtu?

Všechny receptury jsme si vymysleli sami. Pekli jsme a experimentovali tak dlouho, dokud nám všechny výrobky nechutnaly a nebyli jsme spokojeni s jejich konzistencí. Naše sladké není “jen” veganské (takže bez mléka a vajec), ale ještě bez přidaného cukru (sladíme ovocem) a je bezlepkové. A to si troufám tvrdit, že je zejména v Čechách spíše rarita, protože každý recept na český koláč, bábovku nebo štrůdl má v receptuře 500 g pšenice, 200 g bílého cukru a 3 vejce na sníh. U nás v Koláčkově pekárně nepečeme ze směsí, takže si můžeme s recepturami a složením hrát, a jde nám hlavně o to, aby výrobek nejen dobře chutnal, ale aby byl i z kvalitních surovin, a tím pádem i zdraví prospěšný.

V současnosti máte několik produktů, zmíním třeba veganské muffiny či kvalitní žitné chleby, jak probíhal jejich vývoj a jak postupujete při zařazování novinek? 

Na začátku je vždy recept. Postupně nahrazuji jednotlivé suroviny, které ve složení nechci, a naopak přidávám ty suroviny, které mi chutnají a jsou zdravé. A pak pečeme, experimentujeme a zkoušíme. I ten žitný chleba byl na začátku, před vznikem pekárny, nepoživatelný. A tak dlouho jsme jej pekli, až jsme byli spokojeni s výsledky. Praxe dělá mistry, tak nějak se to říká, že?

Jak řešíte problematiku, abyste dostali své výrobky k cílové skupině a proč jste se rozhodli využít Scuk.cz?

V naší Koláčkovo pekárně nepečeme ze směsí, nerozpékáme mražené polotovary a nepoužíváme cukry. Každý den si vyvádíme svůj vlastní kvas a nepoužíváme ani chemický kvas, ani droždí. Ale v dnešní době neomezených možností, kdy na zákazníka útočí reklamní sdělení na každém metru čtverečním, je velmi těžké přesvědčit zákazníka, že je to skutečně pravda. Zákazníci jsou často zmatení zmatení, protože většina velko průmyslových pekáren na fotce tvrdí, že má čerstvé kvasové pečivo, ale drobným písmem se dočtete, že je ze směsi, mraženého polotovaru a jaký používají kvas se nedozvíte vůbec. Doufáme, že u nás to funguje tak, že zákazník ochutná, vyzkouší a uvěří. A spokojený zákazník ideálně ještě doporučí dalším. A Scuk.cz je přesně ta platforma, která nabídla prostor malovýrobcům, kteří to dělají v malém, ale poctivě. Momentálně zavážíme skoro všechny největší města v České republice, ale díky Scuk.cz se dostaneme i na menší města a městečka.

Jaký z vašich produktů je u zákazníků nejoblíbenější?

Asi mrkvový chléb, pro svoji vláčnost a oblíbenost u dětí a také sezónní chléb s dýní Hokkaido. A samozřejmě také Banana bread, který je v našem podání veganský, bezlepkový a slazený datlemi.

Future of Food je 3měsíční program, který nabízí podporu všem, kdo razí inovativní a udržitelnou produkci. Pro účastníky programu je připraven profesionální mentoring, odborné konzultace, vzdělávací workshopy i diskuzní setkání s experty z potravinářského oboru.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Future Foods

Zajímáte se o rostlinné produkty z obchodního hlediska? Plánujete založit vlastní firmu nebo ji dokonce již máte a hledáte inspiraci či spojence s podobnou vizí? Zjistěte více o našem Future Foods inovačním programu.

Chci vědět víc