Narovinu s manažerkou Jídelny Kuchařek bez domova Lexou Doleželovou

BLOG | 26.4. 2020

V novém díle podcastu Narovinu jsme si povídali s manažerkou zajímavého projektu Jídelny Kuchařek bez domova Lexou Doleželovou. Jak vlastně podnik vznikl a proč se jídelna rozhodla vydat čistě rostlinnou cestou?

Jídelna Kuchařek bez domova je projekt neziskové organizace Jako doma a cílem je upozorňovat na problematiku ženského bezdomovectví. Ženy bez domova mají specifickou zkušenost a často se setkávají s násilím i sexuálním obtěžováním,” upozorňuje manažerka projektu Lexa Doleželová.

Snažíme se především bourat v této oblasti předsudky, a proto se také účastníme různých akcí a trhů s naším stánkem, takže naše kuchařky mohou získat pozitivní zpětnou vazbu přímo od lidí, kteří si jídlo kupují,” dodává Lexa Doleželová.

Jídelna jako taková byla otevřena v roce 2017 a v současné době spolupracuje s 15 ženami bez domova. V jídelně se podává výhradně rostlinné pokrmy a výborné veganské dezerty nebo i bezedná káva.. Proč se zakladatelky rozhodly jít touto cestou? A jak toto nastavení přijaly samotné kuchařky? Jak se k veganské nabídce staví zákazníci a zákaznice? Co kuchařky vaří nejraději a co nejvíce chutná? A jak jídelnu ovlivnila současná situace ohledně koronaviru?

Jídelna Kuchařek bez domova se nyní také spojila s projektem Breakfastory a díky kampani Potěš obědem si můžete z jídelny objednat veganský oběd a zároveň tak jednu porci darovat seniorům či matkám samoživitelkám. Za 160 Kč se tedy skvěle najíte, podpoříte pracovnice jídelny a ještě zaplatíte porci jídla těm, kteří ji opravdu potřebují.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book