Narovinu s Terezou Vandrovcovou, Ph.D. o komunikaci veganství

BLOG | 29.6. 2020

V dalším díle podcastu Narovinu jsme vyzpovídali socioložku a zakladatelku Soucitně.cz Terezu Vandrovcovou, Ph.D., tentokrát jsme se zaměřili na téma komunikace. Jak komunikovat veganství efektivně a zároveň se vyhnout konfliktům, proč vlastně samotné veganství tolik konfliktů vzbuzuje a co se s tím dá dělat?

Tereza Vandrovcová se ve své odborné praxi zabývá tzv. Animal Studies, které mimo jiné vyučuje i na UNYP či Univerzitě Karlově, v minulém podcastu jsme se s ní bavili právě o vztahu lidí a zvířat a o tom, jak je možné, že spousta lidí miluje zvířata, ale zároveň je konzumuje bez výčitek svědomí. Tentokrát jsme se však zaměřili na zcela nové téma, a to je komunikace veganství. 

Tereza se ve svém volném čase komunikaci věnovala jako lektorka workshopů pro aktivisty, kteří často komunikují s konzumenty masa třeba i na ulici. Jaké rady má pro ty, kteří o veganství často mluví s cílem motivovat či inspirovat druhé ke snížení konzumace živočišných produktů nebo k veganství? Jak bychom se obecně při komunikaci měli chovat a je vůbec důležité o veganství mluvit? Jak zachovat chladnou radu na internetu i v realitě, anebo jak vysvětlit vlastním rodičům, že již nechcete dál konzumovat živočišné složky?

V novém podcastu také zmiňujeme nejčastější argumenty či poznámky karnistů a Tereza radí, jak na ně odpovídat. Cítí rostliny bolest? Jsme všežravci? Co by se stalo, kdyby se celý svět přes noc stal veganský. Je dobrý argument, že maso se jedlo vždy? Jsme opravdu na vrcholu potravinového řetězce? A ovládnou krávy svět?

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book