Narovinu s Evou Dudíkovou ze Superkvašáků

BLOG | 6. 6. 2021

Hostkou nové epizody podcastu Narovinu se stala Eva Dudíková, spoluzakladatelka Superkvašáků. Jaká byla její cesta k veganství? A jak se přes kváskový chléb dostala až k založení Superkvašáků?

Eva Dudíková je vášnivá milovnice veganské kuchyně a doma kvasí vše, co jde – od žitného kvásku, přes zeleninu až po rostlinné jogurty. Kvůli své vášni pro kvašení také společně s Jiřím Paulasem založila Superkvašáky. Jejich cílem je předávat zkušenosti a tipy pro zdraví střevního mikrobiomu a zařazování více plnohodnotných rostlinných potravin do jídelníčku.

Co je to vlastně mikrobiom a jaký vliv na jeho stav má naše strava nebo dokonce stres? Proč jsou pro mikroby žijící v našich střevech tak prospěšné fermentované potraviny? A jak začít kvasit v domácích podmínkách? Eva v podcastu radí tipy pro začátečníky týkající se kvašení zeleniny i výroby rostlinných jogurtů.

Jdete do toho? Vyzkoušejte třeba kvašené zelí s kapií – recept vhodný i pro úplné začátečníky a začátečnice. Více receptů najdete v některém z 5 e-booků od Superkvašáků.

Rychle kvašené zelí s kapií

Suroviny:  800 g hlávkového zelí, 1 kapie, 1 lžíce kmínu, 15 g soli, 1 větší sklenice

Postup

  • Ze zelí odstraníme vrchní listy, přepůlíme ho a vykrojíme košťál. Nakrájíme ho najemno nebo nastrouháme. Papriku nakrájíme na tenké proužky. Připravenou zeleninu dáme do velké mísy, přidáme sůl a kmín. 
  • Rukama zelí silou mačkáme a promícháváme do doby, než začne měnit barvu (ztrácet jasnost, být více „průhledné“) a pouštět dostatek tekutiny (trvá to zhruba 5 minut). Poté necháme zelí minimálně 30 minut odležet, aby pustilo šťávu.
  • Čistou sklenici (nebo zelák) plníme po hrstech zelím. Každou vrstvu pořádně rukou umačkáme, aby pustila šťávu. Pokračujeme až do 3/4 sklenice. Nakonec zakryjeme jedním čistým zelným listem (pokud už nemáme, použijeme list z kapusty nebo salátu) a zalijeme zbytkem zelné šťávy (pokud nám zbyla).
  • Nachystáme si závaží a zatížíme jím zelí ve sklenici tak, aby bylo ponořeno pod hladinou (pokud budou kousky plavat nad hladinou, odstraníme je). Celou sklenici umístíme na talíř, protože může přetékat. Necháme kvasit 7 dní.
O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book