VEG1

VEG1

Cena pro členy/ky: 440 Kč
Cena pro veřejnost: 470 Kč

balení 180 tablet s příchutí pomeranč nebo černý rybíz

Skladem. Objednávejte emailem na adrese obchod@veganskaspolecnost.cz, víc info tady.

Informace o produktu

Známý multivitamin připravený odborníky z britské Vegan Society obsahující vitamin B12, B2, B6, kyselinu listovou, selen, jód a vitamin D3 (cholekalciferol). Vhodný pro všechny vegany, kteří nechtějí nebo nemůžou myslet na doplňování těchto látek z obohacených potravin (B12), z mořských řas, Vincentky (jód), para ořechů (selen) nebo dostatečného pobytu na slunci (kancelářská práce, melanom, alergie).

Pozor, nové složení! Od října 2016 nabízíme vylepšené VEG1 se zvýšeným obsahem vitaminu B12 a s vitaminem D3 místo D2.

Každá tableta poskytuje (% EU DDD):

  • vitamin B12...25 µg (1000%)
  • vitamin B6...2 mg (143%)
  • vitamin B2...1,6 mg (114%)
  • vitamin D3...20 µg (400%)
  • kyselina listová...200 µg (100%)
  • jód...150 µg (100%)
  • selen...60 µg (109%).

Složení: cukr, dextróza, akácie, selenometionin, kyselina stearová, přírodní příchuť černý rybíz/pomeranč, cholekalciferol (vitamin D3) z lišejníků, vit. B6, stearát hořečnatý, riboflavin (vitamin B2), polyvinylpyrrolidon, kyselina listová, jodid draselný, kyanokobalamin (B12).

Neobsahuje lepek, laktózu, barviva ani droždí.

Brát, či nebrát?

Vitamin B12 jednoznačně brát. Můžete si ale koupit i výrazně levnější doplněk než VEG1, který obsahuje jenom B12. Například v lékárnách běžně dostupné tablety od výrobce Nature's Bounty vyjdou i méně než korunu na den (když například užíváte půl sto mikrogramové tablety denně). Místo užívání doplňků můžete také zařadit do svého jídelníčku několik potravin obohacených o vitamin B12 denně. Čtěte pozorně jeho obsah na štítcích a dbejte, abyste získali alespoň 0,8 µg B12 ráno, naoběd a večer (tj. celkově 2,4 µg ve třech dávkách rozložených počas dne).

Ostatní látky obsažené ve VEG1 můžete získat z potravin zmíněných výše (a v případě vitaminu D z pobytu na slunci). Pozor ale na jód v mořských řasách. Jeho obsah v nich totiž výrazně kolísá a tak se může stát, že někdy ho budete mít příliš málo, někdy příliš moc. A také pozor na příliš dlouhý pobyt na slunci, při kterém hrozí popáleniny a zvýšené riziko vzniku rakoviny. Nechráněný pobyt na slunci také nepřipadá v úvahu u lidí, u kterých už byli zjištěny melanomy nebo reagují špatně na vystavení kůže slunci.

Zvážit je třeba také, podle vašich možností a vůle, cenu těchto alternativních zdrojů, jejich dostupnost a praktičnost jejich shánění a užívání.

VEG1 pro nevegany?

Může vás uklidnit, že nedostatkem těchto látek jsou ohroženi i nevegani. I proto se do kuchyňské soli přidává jód, doporučuje se pobyt na slunci a vitamin B12 nebo kobalt (a hromada dalších doplňků) se podává chovným zvířatům, které pak konzumují. Jako vegani jsme však vystaveni společenskému tlaku, který plyne z toho, že každé naše pochybení v otázkách výživy a zdraví je napádáno jako nerozumné, nezodpovědné či nenormální jednání. Jak pro to, tak i pro své zdraví je dobré dostatečný příjem živin nezanedbávat.