Knorr chce změnit pestrost našich jídelníčků. Nová hotová jídla potěší vegany i reduktariány

BLOG | 27.11. 2020

Značku Knorr snad není třeba dlouze představovat. Knorr již od 1. poloviny 19. století přináší do kuchyní chuť prostřednictvím svých bujonů. Tím však portfolio Knorr zdaleka nekončí, nedávno uvedli na trh také chutná bezmasá jídla podle filozofie 50 Future Foods.

Knorr 50 Future Foods report poukazuje na to, že většina lidí spolehá jen na malé množství potravin. 75 % celosvětového jídla pochází pouze z 12 rostlin a 5 druhů zvířat. Rýže, kukuřice a pšenice tvoří téměř 60 % všech kalorií rostlinného původu obsažených v lidské stravě. To vede k tomu, že nepřijímáme dostatečné množství vitamínů a důležitých minerálních látek, navíc je tato monotonie v naší stravě spojena s poklesem rozmanitosti živočišných i rostlinných druhů. Náš jídelníček zkrátka není pestrý a to se snaží Knorr změnit. Sestavil seznam 50 potravin budoucnosti, překvapením je, že jsou všechny rostlinné, jedná se totiž o různou zeleninu, řasy, luštěniny, houby, ořechy či semínka.

Ve své strategii se Knorr řídí principem náhrady masa rostlinnými bílkovinami, což povede podle Knorr ke snížení negativního dopadu na naše životní prostředí například snížením uhlíkové stopy. Také chce zvýšit variabilitu konzumované zeleniny a nabídnout vydatnější rostlinné zdroje. Future 50 Foods byly vybrány na základě jejich vysoké nutriční hodnoty, relativního environmentálního vlivu, chuti a dostupnosti. Z potravin dostupných v České republice Knorr vyzdvihuje např. špenát, řeřichu, ředkev, červené zelí, vlašské ořechy, konopné, lněné a sezamové semínko, špaldu, amarant, jáhly, pohanku, čočku, fazole či cizrnu.

Knorr však nezůstal jen u reportu a slibů. Už nyní můžete zakoupit hned 4 jídla inspirovaná 50 Future Foods. Jde o suché směsi, do kterých stačí přidat zeleninu či další přísady dle návodu a uvařit. V nabídce je např. Houbové rizoto po italsku s ječmenem nebo Kuskus po středomořsku s rajčaty a cuketou. Milovníky indické kuchyně potěší Červená čočka po indicku s rýží a ječmenem a vůni Mexika ochutnáte s Bulgurem po mexicku s quinoou a fazolemi. Všechna jídla vynikají vyváženým nutričním složením s obsahem proteinů v rozmezí 11 – 15 g na porci a pořádnou dávkou vlákniny. Jídla jsou dochucená kořením a bylinkami a neobsahují zbytečné konzervanty, stabilizátory, barviva apod. a také jsou bez palmového oleje.

Pokud věčně nestíháte vařit, radost vám jistě udělá také Vego Chilli sin Carne – veganské mleté s červenými fazolemi v chilli omáčce. Jídlo stačí ohřát a uvařit k němu přílohu, např. celozrnnou rýži. Vyzkoušet ale můžete i pohanku či bulgur. O bílkoviny se postarají červené fazole a veganské mleté ze sóji, jídlo je dokonce obohaceno o železo a vitamín B12.

Veganská jídla od Knorr zakoupíte ve například v řetězci Globus, Tesco nebo na Košík.cz.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book