Spotřebitelé se stále častěji spoléhají na veganské certifikáty kvůli pohodlí, potvrzuje průzkum společnosti V-Label

BLOG | 12. 6. 2021

Nedávný průzkum ukazuje, že mileniálové a generace Z činí nákupní rozhodnutí, která do značné míry závisí na certifikacích a označeních. Společnost V-Label provedla průzkum na více než 23 000 spotřebitelích na mezinárodní úrovni a zjistila, že 91 % z nich dává přednost produktům opatřeným nezávislou známkou, která zaručuje, že produkt je skutečně veganský, aniž by museli číst seznam všech ingrediencí nebo trávit čas srovnáváním a hledáním alternativ. Polovina respondentů uvedla, že rozhodně kupují výrobky označené certifikátem spíše než ty, které ho nemají.

Podle nedávné studie od Smart Protein Project je v evropském rostlinném odvětví viditelný obrovský růst. Za poslední tři roky vzrostl tento trh o 49 % a nyní má hodnotu až 3,6 miliardy euro. Zatímco není žádným tajemstvím, že současný největší ekonomicky aktivní segment, mileniálové, řídí poptávku směrem k ekologičtějšímu a sociálně odpovědnějšímu konzumu, a to nejen z lásky k naší planetě.

S příliš mnoha možnostmi prakticky ve všem, co souvisí se životním stylem, hledají spotřebitelé aktivně způsoby, jak si zjednodušit život – identifikovat zdravé, veganské (nebo vegetariánské) potraviny na první pohled, aniž by museli porovnávat jejich kvalitu nebo mít únavu z rozhodování. Skutečnost, že takové pohodlí může znamenat vyšší cenu, je „cena“, kterou jsou ochotni zaplatit.

Při nákupu veganských nebo vegetariánských produktů dává 91 % respondentů přednost výrobkům s certifikátem, jako je V-Label, z nichž polovina uvádí, že se pro takové výrobky rozhodně rozhodnou. 79 % spotřebitelů z celého světa souhlasí s tím, že vědomě věnuje větší pozornost výrobkům se symbolem V-Label a 61 % tvrdí, že aktivně hledají značku V-Label na obalu. 78 % obecně důvěřuje produktům se symbolem V-Label více než produktům bez něj.

Certifikované veganské a vegetariánské produkty se prodávají více, protože prodej zvyšuje důvěryhodnost. Značky mohou v rámci své marketingové strategie říci v podstatě cokoliv, ale když je produkt nezávislým orgánem ověřen jako 100% veganský nebo vegetariánský, získá důvěryhodnost,” říká Renato Pichler, generální ředitel společnosti V-Label GmbH.

Certifikace pomáhají při rozhodování o nakupování a šetří čas i energii. Představte si toto: jste v obchodě s potravinami a hledáte rostlinné suroviny pro vaši večeři. Když narazíte na produkty, které byste chtěli, co obvykle děláte? Začnete číst seznam ingrediencí? Podíváte se na sekci, ve které se nachází? Zeptáte se zaměstnanců? Nic z toho nezaručuje, že je váš produkt stoprocentně veganský (nebo vegetariánský). Pokud si nejsou jisti, zda je produkt veganský, koupilo by jej 92 % spotřebitelů poté, co si všimnou symbolu V-Label. 52 % z nich by si ho dokonce koupilo určitě.

Stáhnout celý průzkum

O kolik více jsou spotřebitelé ochotni zaplatit za produkt, který je označen certifikátem? Po celém světě si 95 % spotřebitelů spojuje V-Label s vyšší důvěryhodností – buďto produktu, nebo samotné značky (nebo obojího!). Pro téměř polovinu spotřebitelů existuje přímá korelace mezi označením V-Label a kvalitnějším nebo prémiovým produktem,” dodává Pichler k výsledkům průzkumu. „Výrobci mohou těžit z důvěry, kterou mají spotřebitelé vůči značce V-Label, a v tomto smyslu značka V-Label překračuje rámec jednoduchého rozpoznání, zda je produkt veganský nebo vegetariánský, a pomáhá jim odlišit se od stále více zaplněných regálů supermarketů.“

Podobně více než třetina účastníků věří, že certifikace jde ruku v ruce s vyšší cenou. Názorná část našeho průzkumu ukazuje, že spotřebitelé jsou ochotni zaplatit více za produkt se symbolem V-Label než za stejný produkt bez něj. Při výběru by si 34 % koupilo čokoládu, která by stála 1,70 euro, pokud by viděli symbol V-Label, zatímco pouze 24 % by si ji koupilo, kdyby vůbec žádnou certifikaci neměla.

O průzkumu

Průzkum V-Label byl proveden v dubnu a květnu 2021. Zúčastnilo se jej více než 23 000 spotřebitelů z více než 40 zemí světa, přičemž více než 25 % respondentů z regionu DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko), 13 % z Polska a 5 % ze Španělska, Portugalska a České republiky. Více než polovina účastníků průzkumu se označila za vegany či téměř vegany, každý pátý za vegetariána. Téměř dvě třetiny účastníků byly identifikovány jako ženy. 60 % účastníků bylo ve věku od 18 do 33 let a více než 70 % mělo středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání.

O V-Label

Na celém světě nese označení V-Label více než 40 000 produktů od více než 3 500 držitelů licencí. V-Label, založená ve Švýcarsku v roce 1996, je mezinárodně uznávaná a registrovaná ochranná známka pro označování veganských a vegetariánských produktů a služeb. Jedná se o spolehlivého průvodce nákupem pro spotřebitele

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

B2B novinky

Chcete se dozvědět novinky z odvětví rostlinných potravin včas? Každý měsíc pro vás shromažďujeme ty nejdůležitější informace ze světa rostlinných produktů a trhu. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a ty nejdůležitější zprávy už vám nikdy neuniknou.