Zařazeno do jídelníčku: Borůvky

BLOG | 2.7. 2020

V českých lesích už se to modrá a fialoví a spousta lidí vytahuje zaprášené košíky a vyráží na lov borůvek. Tyto modré plody jsou dle statistik druhým nejoblíbenějším bobulovitým ovocem hned po jahodách. Čím si vydobyly čestné místo na letním jídelníčku mnoha lidí a co nám nabízí?

Z nutričního hlediska jsou borůvky tvořeny především vodou. Hrnek borůvek obsahuje přibližně 15 g sacharidů a téměř 4 g zdraví prospěšné vlákniny. Velmi zajímavý je však obsah vitamínu C a vzhledem k tomu, že borůvky nejčastěji konzumujeme čerstvé, a ne vařené, zůstává vitamín C zachovaný. Jeden hrnek borůvek nám dokáže poskytnout přibližně čtvrtinu doporučené denní dávky vitamínu C a přes třetinu doporučené denní dávky vitamínu K, který je důležitý pro zdravý stav našich kostí i pro srážlivost krve,” sděluje výživová poradkyně Mgr. Pavla Široká.

V menší míře obsahují borůvky množství dalších vitamínů a minerálů včetně železa, vápníku, draslíku, hořčíku, zinku, vitamínu B6 či kyseliny listové. To pravé bohatství borůvek se však skrývá v jejich sytě modro-fialové barvě.

Výrazné barvy plodin svědčí o obsahu zdraví prospěšných fytochemikálií, v případě borůvek jde o tzv. antokyany,” vysvětluje Mgr. Pavla Široká. Antokyany v našem těle působí jako antioxidanty, chrání nás proti působení volných radikálů a zpomalují tak stárnutí, mají také pozitivní vliv na naše cévy a srdce.

Tím však výčet benefitů pravidelné konzumace borůvek nekončí, ukázalo se např. že mají pozitivní vliv na lidský zrak, působí protizánětlivě a pomáhají s detoxikací organismu. Běžně se také sušené borůvky používají k léčbě akutních střevních obtíží (průjmu).

Borůvky doporučujeme vychutnávat čerstvé pro lepší využití zdraví prospěšných antioxidantů. Zařaďte hrst borůvek jako zdravou svačinu, nebo je přidejte do rostlinného jogurtu, smoothie či si přisypte hrstku mražených do své ranní ovesné kaše. Pokud se vám výjimečně zadařilo a borůvky nestíháte sníst, doporučujeme zamrazit si do zásoby na zimu případně můžete vyzkoušet borůvkový koláč, muffiny či cheesecake podle našeho receptu.

Borůvkové smoothie

Suroviny: 1 hrnek borůvek, ½ hrnku hedvábného tofu, 2 lžíce mletých chia semínek, 1 hrnek ovesného či jiného oblíbeného rostlinného mléka

Postup: Všechny suroviny dáme do mixéru a rozmixujeme do hladka. Díky tofu má toto smoothie příjemnou tvarohovou chuť a vyšší obsah proteinu.

Muffiny

Suroviny: 1 a ½ hrnku polohrubé mouky, ¾ hrnku cukru, 2 lžičky kypřícího prášku, ½ lžičky, soli, 1 hrnek borůvek, 1 hrnek rostlinného mléka, 1 zralý rozmačkaný banán, ⅓ hrnku oleje

Postup: Smícháme zvlášť mokré a zvlášť suché ingredience. Jemně promícháme, přidáme borůvky a rozdělíme do formy na muffiny. Pečeme cca 20 – 25 minut na 180 °C.

Borůvkový cheesecake

Suroviny: 250 g rostlinných sušenek, 125 g rostlinného másla, 450 g tofu natural, 250 ml sójové smetany, 2 lžíce rostlinné zakysané smetany nebo jogurtu, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 180 g cukru, šťáva ze 2 citronů, vanilkový lusk, 2 hrnky borůvek

Postup: Sušenky nadrtíme a smícháme s máslem. Těsto vmačkáme do formy a dáme na 10 minut do trouby rozehřáté na 180 ºC. Tofu natural, smetanu, zakysanou smetanu, škrob, cukr, vanilku a citronovou šťávu rozmixujeme na hladký krém. Vmícháme borůvky a nalijeme na předpečený sušenkový základ. Pečeme přibližně 30 minut. Vychladlý cheesecake ozdobíme čerstvým ovocem. 

Tip výživové poradkyně: Máte ve stravě málo vápníku, jež je jeden z nejčastěji podceňovaných minerálních látek na bezmléčné stravě? Podívejte se na to, které značky tofu mají 4 násobně vyšší obsah vápníku. Otestovali jsme to pro vás.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book