6 tipů pro snadné vegan cestování

BLOG | 16.8. 2020

Chystáte se ještě někam na dovolenou? Ať už ji plánujete strávit v Česku, anebo kdekoliv jinde, udržet si veganské stravování i na cestách může být o něco složitější, a proto jsme pro vás připravili několik tipů, jak dovolenou zvládnout s vyváženým jídelníčkem bez živočišných produktů.

Než rezervujete ubytování

Nezapomeňte se před zamluvením hotelu informovat, jestli vám zvládnou připravit plnohodnotné veganské menu. Pokud hledáte ubytování se stravováním v Česku a okolních zemích, doporučujeme se podívat na web Soucitně, kde najdete  seznam hotelů, které jsou čistě veganské, anebo alespoň nabízí chutné rostlinné pokrmy. Ve světě vám podobně poslouží aplikace Happy Cow. V případě, že se rozhodnete pro ubytování bez stravování, vybírejte apartmány s kuchyňkou, kde si zvládnete jídlo připravit i sami.  

Vyhledejte restaurace s veganskou nabídkou

Před odjezdem si vyhledejte restaurace a kavárny, které chcete na daném místě navštívit. Ušetříte si tím spoustu času a předejdete tak situaci, kdy si budete moct objednat akorát salát s hranolkama. S hledáním vhodných restauraci a kaváren vám opět poslouží aplikace Happy Cow, ale také Instagram, Pinterest či Tripadvisor. V případě, že ve vaší destinaci mnoho veganských možností není, zachránit vás mohou třeba pizzerie, kde si můžete objednat pizzu bez sýra či těstoviny aglio olio. V asijských restauracích si můžete pochutnat na rýžových nudlích se zeleninou či tofu s rýží a v arabských zase najdete skvělý hummus nebo falafel. Plnohodnotná bezmasá jídla většinou nabízí i restaurace indické. Pokud je na menu vegetariánské jídlo, které by se dalo snadno připravit i vegansky, nestyďte se zeptat a poprosit o změnu surovin.   

Naučte se fráze v místním jazyce

Pokud se chystáte do zahraničí, raději nespoléhejte pouze na angličtinu a připravte si několik základních frází v místním jazyce. Nemusíte překládat žádné složité věty, ale pomůže vám, když zvládnete říci, že nejíte maso ani žádné živočišné produkty jako je mléko, sýr, máslo či vajíčka. Zvládnete se tak domluvit i s personálem, který neumí dobře anglicky. Pokud cestujete často, může se vám hodit brožura Vegan Passport od britské Vegan Society, ve které jsou základní fráze z restaurací v 79 jazycích. Stáhnout si můžete i aplikaci V-Cards, která obsahuje kartičky s veganským jídlem v 70 jazycích. 

Poznejte lokální suroviny

Jednou z nejkrásnějších věcí na cestování je i poznávání místních tradičních jídel a lokálního ovoce a zeleniny. Pokud milujete gastronomii, nemusíte se této vášně vzdát ani na dovolené. Před cestou si vyhledejte typická jídla pro danou lokalitu, která se připravují i v bezmasé verzi a nezapomeňte ani na návštěvu místních trhů, kde zažijete úžasnou autentickou atmosféru mezi místními obyvateli.  

Oříškem může být nakupování potravin. Ne všude totiž najdete složení v angličtině, a proto se raději naučte, jak se v daném jazyce řeknou typické živočišné produkty počínaje masem, mlékem, vejci či sýrem. Pomoci si můžete i nakupováním produktů s veganským certifikátem V-Label nebo logem kytičky od Vegan Society.

Zkuste se před odjezdem podívat i po lokálních obchodech se zdravou výživou a poznejte místní rostlinné alternativy masa, mléka, jogurtů, burgerů nebo třeba zmrzliny.  

Nezapomeňte na svačinu

Pro případ, že na výletě neseženete plnohodnotné rostlinné jídlo, mějte po ruce svačinu. Sbalit si můžete třeba bagetky s luštěninovou pomazánkou, zeleninou a uzeným tempehem, pytlík oříšků, sušené ovoce, krekry nebo raw tyčinky, které vám v batohu nezaberou mnoho místa, ale dodají hodně energie. Nezapomeňte také na láhev s vodou, abyste se vyhnuli zbytečnému nakupování malých plastových lahví. Pokud se chystáte na dlouhou turistiku či kempování, zvážit můžete i koupi filtrační láhve, díky které se můžete v přírodě napít téměř z jakéhokoliv vodního zdroje. 

Přečtěte si veganské cestovatelské blogy

V cestovatelských blogerských kruzích je dnes už spousta veganů, u kterých můžete hledat inspiraci. Na YouTube naleznete množství videí s recenzemi veganských restaurací z celého světa, tipů na nakupování a rád ohledně toho, na co si dát v dané zemi pozor. Můžete se zeptat i na místních veganských stránkách na Facebooku nebo hledat podle hashtagů na Instagramu. Skvěle funguje #vegan s názvem města, třeba #VeganBarcelona – zobrazí se vám množství místního jídla a restaurací. 

Pokud cestujete letos jako vegani poprvé, nenechte se odradit případnými neúspěchy. I když může být domlouvání v místních restauracích a nakupování jídla zpočátku složité a časově náročnější, v průběhu pár dní se do toho dostanete a veganské cestování se stane samozřejmostí.  

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-book plný inspirace

Stáhněte si zdarma e-book, ve kterém naleznete inspiraci na rostlinné snídaně, svačiny, obědy i dezerty. Ať už se rozhodnete začít s bezmasým pondělím, vyzkoušíte měsíční veganskou výzvu nebo budete ve svých oblíbených jídlech postupně zaměňovat živočišné produkty za rostlinné, rádi vám pomůžeme.

Stáhnu si e-book