Co je veganství?

Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

Pojem veganství zavedli v roce 1944 zakladatelé britské Vegan Society, která zůstává autoritou ohledně definice veganství. Současné znění této definice najdete tady: Definition of Veganism (v angličtině). Veganské stravování má mnoho forem – od junk food až po syrovou stravu, a každý si vybírá, co jí nebo jemu vyhovuje. Všichni ale máme společnou čistě rostlinnou stravu a nekupujeme žádné živočišné produkty jako jsou výrobky z kožešiny, kůže nebo kosmetika testovaná na zvířatech.

Proč se stát vegany?

  • PRO ZVÍŘATA

    Tzv. hospodářská zvířata jsou podobně citliví tvorové jako naši psí nebo kočičí kamarádi. Jelikož v dnešní době nepotřebujeme živočišné produkty ani kvůli jídlu či kvůli oblékání, stále více lidí volí veganství jako formu vzdoru proti zneužívání a zabíjení zvířat.

  • PRO PLANETU

    Dnešní výroba a spotřeba živočišných produktů představuje enormní zátěž pro životní prostředí. Živočišná výroba se podílí na produkci skleníkových plynů více než 13 %, což je podobné množství jako veškerý dopravní průmysl, včetně aut, lodí i letadel. Je také obrovským spotřebitelem zemědělských ploch a rostlinné produkce.

  • PRO ZDRAVÍ

    Vhodně sestavená rostlinná strava je bohatá na bílkoviny, železo, vápník a další důležité minerály a vitamíny. Rostlinné zdroje těchto živin mají nízkých obsah nasycených tuků, vysoký obsah vlákniny a antioxidantů a pomáhají tak předcházet nejčastějším nemocem moderního světa jako jsou obezita, srdeční nemoci, cukrovka a některé druhy rakoviny.

Co vegani a veganky jí?

Na první pohled se může zdát strava bez živočišných produktů (maso, ryby, mléčné výrobky a vejce) málo rozmanitá a nedostatečná. K dispozici máme však pestrou nabídku luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich. Z těchto surovin lze připravit nepřeberné množství chutných a výživných jídel, které plně uspokojí vaše chuťové i nutriční potřeby (s výjimkou vitaminu B12).

Setkávání

Vhodnou příležitostí, jak se setkat s podobně založenými lidmi, jsou různé veganské společenské akce. V řadě míst se s určitou pravidelností konají společné komunitní večeře, o kterých informuje web Vegánske večere v SR a ČR.

Na Facebooku také existují různé místní skupiny, kde se můžete seznámit a domluvit.