Co je veganství?

Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

Pojem veganství zavedli v roce 1944 zakladatelé britské Vegan Society, která zůstává autoritou ohledně definice veganství. Současné znění této definice najdete tady: Definition of Veganism (v angličtině). Veganské stravování má mnoho forem – od junk food až po syrovou stravu, a každý si vybírá, co jí nebo jemu vyhovuje. Všichni ale máme společnou čistě rostlinnou stravu a nekupujeme žádné živočišné produkty jako jsou výrobky z kožešiny, kůže nebo kosmetika testovaná na zvířatech.

Co vegani a veganky jí?

Na první pohled se může zdát strava bez živočišných produktů (maso, ryby, mléčné výrobky a vejce) málo rozmanitá a nedostatečná. K dispozici máme však pestrou nabídku luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich. Z těchto surovin lze připravit nepřeberné množství chutných a výživných jídel, které plně uspokojí vaše chuťové i nutriční potřeby (s výjimkou vitaminu B12).

 

vegan word on wood background and vegetable - food

Dnes nás na planetě žije 7.5 miliardy. Ročně porazíme osmkrát tolik hospodářských zvířat. Přitom chov dobytka a drůbeže je jedním z hlavních faktorů změn klimatu, likvidace biotopů a vymírání domorodých druhů.

Řada světových zdravotnických a dietetických organizací uvádí, že dobře sestavená rostlinná strava je pro člověka nejen bezpečná, ale může být i zdraví prospěšná. Klíčové je znát specifické nutriční zásady veganského stravování.

Dobře rozvržená veganská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětství i dospívání. Veganská strava je také pestrá a chutná. S vařením vám pomůžou recepty a kuchařky.