Co je veganství?

Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

Pojem veganství zavedli v roce 1944 zakladatelé britské Vegan Society, která zůstává autoritou ohledně definice veganství. Současné znění této definice najdete tady: Definition of Veganism (v angličtině). Veganské stravování má mnoho forem – od junk food až po syrovou stravu, a každý si vybírá, co jí nebo jemu vyhovuje. Všichni ale máme společnou čistě rostlinnou stravu a nekupujeme žádné živočišné produkty jako jsou výrobky z kožešiny, kůže nebo kosmetika testovaná na zvířatech.

Proč se stát vegany?

  • PRO ZVÍŘATA

  • PRO PLANETU

  • PRO ZDRAVÍ

Co vegani a veganky jí?

Na první pohled se může zdát strava bez živočišných produktů (maso, ryby, mléčné výrobky a vejce) málo rozmanitá a nedostatečná. K dispozici máme však pestrou nabídku luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich. Z těchto surovin lze připravit nepřeberné množství chutných a výživných jídel, které plně uspokojí vaše chuťové i nutriční potřeby (s výjimkou vitaminu B12). Více se o výživě a rostlinné stravě můžete dočíst zde.

Setkávání

Vhodnou příležitostí, jak se setkat s podobně založenými lidmi, jsou různé veganské společenské akce. V řadě míst se s určitou pravidelností konají společné komunitní večeře, o kterých informuje web Vegánske večere v SR a ČR.

Na Facebooku také existují různé místní skupiny, kde se můžete seznámit a domluvit.