Narovinu s lékařem MUDr. Romanem Štíchou o bílkovinách

BLOG | 1.3. 2020

Do dalšího dílu podcastu Narovinu přijal pozvání lékař a zároveň fitness trenér MUDr. Roman Štícha. Hlavním tématem byly bílkoviny, ale dostali jsme se i ke sportu na rostlinné stravě. Jak vnímá MUDr. Štícha veganství pohledem lékaře?

MUDr. Roman Štícha se specializuje na ortopedii a traumatologii a od roku 2018 pracuje na I. ortopedické klinice Fakultní nemocnice Motole. Jeho zálibou byl vždy sport, především posilování a bodybuilding a je akreditovaným fitness trenérem. Nově také zakládá první fyziofitness centrum v Praze, které spojuje fyzioterapii, fitness i výživové poradenství.

Nejvíce prostoru jsme v podcastu věnovali bílkovinám. „Bílkoviny jsou marketingově hrozně sexy u všech potravin a doplňků, takže to na nás řve úplně všude,” sděluje MUDr. Roman Štícha. A s těmi rostlinnými bílkovinami se také pojí spousta mýtu. Jak to tedy je? Mají jich vegani a veganky nedostatek? Co to vlastně znamená, že rostlinné bílkoviny nejsou kompletní a je to vůbec nějaký problém? Jak je to se vstřebatelností? Kolik bílkovin bychom měli přijímat a z jakých zdrojů? A hrozí nám naopak něco při nadbytečném příjmu bílkovin?

Protože je MUDr. Roman Štícha vášnivý sportovec, dostali jsme se i na toto téma. Dá se sport dělat na vrcholové úrovni, pokud se člověk stravuje čistě rostlinně? Jaké zkušenosti má sám Roman? Proč se vlastně stal veganem a jak to ovlivnilo jeho sportovní výkon?

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-book plný inspirace

Stáhněte si zdarma e-book, ve kterém naleznete inspiraci na rostlinné snídaně, svačiny, obědy i dezerty. Ať už se rozhodnete začít s bezmasým pondělím, vyzkoušíte měsíční veganskou výzvu nebo budete ve svých oblíbených jídlech postupně zaměňovat živočišné produkty za rostlinné, rádi vám pomůžeme.

Stáhnu si e-book