Narovinu s pediatrem MUDr. Martinem Světničkou

BLOG | 11. 4. 2021

Hostem nové epizody podcastu Narovinu se stal lékař MUDr. Martin Světnička, který vede výzkum týkající se veganských a vegetariánských dětí. Jak výzkum probíhá a jaké jsou dosavadní výsledky? V čem jsou nejčastější rizika? A co by doporučil rodičům, kteří chtějí své děti vést k veganskému životnímu stylu?

MUDr. Martin Světnička vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a nyní pracuje na Klinice dětí a dorostu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jako sekundární lékař v oboru pediatrie. Zároveň studuje na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy navazující postgraduální obor Preventivní medicína. V rámci svého výzkumu se věnuje převážně problematice rostlinné stravy u dětí a dospívajících. Martin také přednáší v našem výživovém kurzu pro odborníky.

V podcastu jsme se zaměřili právě na téma veganství u dětí, proč je tak kontroverzní? Co o veganství u dětí říkají nezávislé výživové instituce? Jak si poradit s tím, když je pediatr či pediatrička dětí zásadně proti? A jaká jsou nejčastější rizika u těchto těchto dětí v porovnání s dětmi na běžné stravě. 

Martin v podcastu zmiňuje i praktické tipy pro děti od toho nejútlejšího věku. Jak je to se suplementací? Jaké látky je naprosto nutné suplementovat a v jakých dávkách? Existuje plnohodnotná rostlinná náhrada mateřského mléka pro rodiče, kteří z nějakého důvodu nemohou kojit? V jakém věku začít s příkrmy a jaké nejvhodnější potraviny a zdroje bílkovin zařadit? A kde hledat ověřené informace?

MUDr. Martin Světnička aktuálně do svého výzkumu přijímá děti, které se stravují běžnou stravou, stále je však také možné přihlásit se s dětmi na vegetariánské či veganské stravě. V případě zájmu kontaktujte přímo Martina na martin.svetnicka@fnkv.cz.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book