Podnikaní? Forma aktivismu vhodná pro každého

BLOG | 24.8. 2020

Účast na demonstracích či pochodech není pro každého, naštěstí to však není jediná forma aktivismu. Pokud byste i tak rádi pomohli šíření veganství a pomohli tak zvířatům, zvážit můžete podnikání v rostlinném odvětví. Pokud potřebujete práci, která bude zároveň odrážet vaše hodnoty a bude mít pro vás přesah, podnikání může být tou ideální cestou. 

Někteří vegani a veganky se zdráhají začít podnikat, protože jim není sympatická představa veganství jako něčeho, na čem by měli vydělávat. Přitom samotné podnikání v oblasti rostlinných potravin můžeme chápat jako aktivismus a šíření veganství.

Proč může být veganské podnikání formou aktivismu?

  • Zvyšujete nabídku rostlinných produktů

Výrobou a prodejem nových chutných veganských produktů zvyšujete nabídku na trhu pro ostatní lidi, kteří se chtějí začít stravovat více rostlinně. Pokud se vám podaří dostat své nové produkty i do řetězců, výrazně tím zvýšíte dostupnost produktů, kterých si nově všimnou i lidé, kteří rádi zkouší nová jídla a suroviny. Svým vlastním podnikáním pak v důsledku můžete dokonce snížit spotřebu živočišných produktů. Představte si, že např. vyvinete a následně představíte ten nejlepší veganský sýr, který bude chutnat i těm, kteří běžně veganské sýry kvůli jejich chuti zatím odmítají. Tito lidé pak již nebudou mít důvod kupovat dál sýry z kravského či jiného živočišného mléka a spotřeba se sníží. To zní skvěle ne?

  • Šíříte osvětu

Své podnikání můžete chápat také jako šíření osvěty a při marketingu se můžete zaměřit na nutriční kvality a zdravotní výhody vašeho produktu a rostlinné stravy obecně. To můžete dělat nejrůznějšími způsoby, například vydáváním e-booků s recepty, které nejenže budou obsahovat vaše produkty, ale zároveň budou čistě rostlinné. Nabízí se také pravidelné blogování a samozřejmě šíření vaší vize prostřednictvím sociálních sítí.

  • Podporujete neziskové organizace bojující za lepší svět

Myslete na to, že část zisku můžete vložit zpátky do boje za práva zvířat. Většina malých neziskových organizací, které se zabývají veganstvím, získává prostředky prostřednictvím drobných dárců. Představte si, že se váš podnik rozjede a vy tak budete schopni darovat určité procento z tržby organizaci, s jejíž hodnotami souzníte. Pravděpodobně časem budete mít možnost darovat pravidelně a díky růstu zisku také více, než jste si mohl dovolit jako fyzická osoba. Podpořit jednotlivé organizace a jejich členy můžete také slevou na vaše produkty nebo poskytnutím občerstvení a ochutnávek vašich produktů na některou z akcí neziskové organizace.

Věříme, že veganské podnikání může pozitivně ovlivnit svět kolem nás a proměnit tak naši společnost. Proto jsme pro vás připravili Průvodce Future Foods, kde přehledně najdete vše, co můžete potřebovat vědět pro nastartování i růst vašeho rostlinného podnikání.

Co se v průvodci dozvíte?

  • Jak postupovat při plánování založení firmy
  • Jak se rozhodnout pro správnou právní formu a jak firmu založit
  • Jaké jsou možnosti financování vašeho podnikání
  • Jak vytvořit produkt – od vývoje, přes testování, po obaly
  • Jak správně produkt propagovat

Průvodce Future Foods si můžete stáhnout zde.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-book plný inspirace

Stáhněte si zdarma e-book, ve kterém naleznete inspiraci na rostlinné snídaně, svačiny, obědy i dezerty. Ať už se rozhodnete začít s bezmasým pondělím, vyzkoušíte měsíční veganskou výzvu nebo budete ve svých oblíbených jídlech postupně zaměňovat živočišné produkty za rostlinné, rádi vám pomůžeme.

Stáhnu si e-book