Proč se stát vegany?

  • Pro zvířata

  • Pro planetu

  • Pro zdraví

Pro zvířata

Tzv. hospodářská zvířata jsou podobně citliví tvorové jako naši psí nebo kočičí kamarádi. Jelikož v dnešní době nepotřebujeme živočišné produkty ani kvůli jídlu či kvůli oblékání, stále více lidí volí veganství jako formu vzdoru proti zneužívání a zabíjení zvířat.

Pro planetu

Dnešní výroba a spotřeba živočišných produktů představuje enormní zátěž pro životní prostředí. Živočišná výroba se podílí na produkci skleníkových plynů více než 13 %, což je podobné množství jako veškerý dopravní průmysl, včetně aut, lodí i letadel. Je také obrovským spotřebitelem zemědělských ploch a rostlinné produkce.

Například celá polovina úrody pšenice v Evropě putuje na výkrm tzv. hospodářských zvířat, stejně jako většina jihoamerické sóje. Omezení živočišné výroby znamená nejen obrovské úspory zemědělských ploch, vody a tropických pralesů, ale také snížení znečištění vody a půdy, výraznou redukci emisí skleníkových plynů a dalších negativ spojených s živočišným průmyslem.

Více se o dopadech živočišního průmyslu na planetu můžete dočíst zde.

Pro zdraví

Vhodně sestavená rostlinná strava je bohatá na bílkoviny, železo, vápník a další důležité minerály a vitamíny. Rostlinné zdroje těchto živin mají nízkých obsah nasycených tuků, vysoký obsah vlákniny a antioxidantů a pomáhají tak předcházet nejčastějším nemocem moderního světa jako jsou obezita, srdeční nemoci, cukrovka a některé druhy rakoviny.

O základech čistě rostlinné výživy se dozvíte zde.