ČVS na Top Gastro & Hotel

Ve dnech 21. – 24. 2. se Česká veganská společnost zúčastní 13. ročníku gastronomického veletrhu Top Gastro & Hotel.

Veletrh Top Gastro & Hotel je v České republice jednou z nejvýznamnějších akcí ve svém oboru. Za poslední roky zaznamenává dynamický nárůst, v roce 2018 se veletrhu zúčastnilo celkem 143 vystavovatelů z 15 stát a měl celkem 29 353 návštěvníků.

Pro rok 2019 připravili pořadatelé nový koncept veletrhu, který bude velmi úzce propojen i s veletrhem cestovního ruchu Holiday World.

Návštěvníkům veletrhu budeme moci díky partnerům představit chutné veganské alternativy.

Česká veganská společnost je nezisková organizace, která si klade za cíl zlepšit v České republice podmínky pro lidi, kteří z různých důvodů chtějí snížit svoji spotřebu živočišných produktů nebo je úplně vyloučit.

Stali jsme se národním zástupcem V-label

Nově budeme v České republice zastupovat mezinárodní značku V-label. Použitím této certifikace se výrobce zavazuje, že jeho produkt neobsahuje žádné živočišné složky.

Díky V-label si může zákazník snadno ověřit, zda je produkt skutečně vegetariánský nebo veganský, aniž by přitom musel podrobněji zkoumat seznam ingrediencí. Kromě toho, že ušetří čas, bude mít také jistotu, že produkt skutečně neobsahuje žádné suroviny živočišného původu, a to včetně éček. Certifikace zároveň zaručuje, že žádná zvířata nebyla využívána ani v procesu výroby produktu. Taková informace se přitom na štítcích potravin běžně nevyskytuje.

Společnosti někdy používají vlastní značku V. Na tu se však nedá zcela spolehnout, protože neexistují jednotná kritéria pro její udělení a její naplňování nekontroluje žádná inspekce. Výhodou V-label je, že firmy musí splňovat stejné podmínky ve všech 27 zemích, kde je již značka zavedená. Díky tomu je proces jejího udělení transparentní. Lidé stojící za V-label pravidelně docházejí k výrobci, dohlížejí na výrobu produktů a reflektují každou změnu ve složení.

ČVS se nově stala národním zástupcem pro tuto certifikaci. To znamená, že si u nás budou moct výrobci o udělení značky zažádat. Celosvětově V-label označuje více než 10 tisíc produktů a nyní se k nim budou moct zařadit i výrobky z České republiky.

Jsme členy Asociaci společenské odpovědnosti

Rostlinná strava úzce souvisí s ekologií a udržitelným rozvojem. Proto jsme se nově stali členem Asociace společenské odpovědnosti.

A-CSR pomáhá rozvíjet udržitelné podnikání v České republice a zvyšovat potenciál společensky odpovědných organizací oproti konkurenci. Propojuje přitom soukromý, vládní i neziskový sektor. Mezi její nejviditelnější projekty patří Fórum udržitelného rozvoje a Giving Tuesday – světový svátek dárcovství, který oslavuje chuť pomáhat a konat dobré skutky. A-CSR je také národním hostitelem Global Compact spadající pod OSN. Nabyté globálně fungující know-how může díky tomu rozšiřovat i do lokálních projektů. 

Vstupem do A-CSR vyjadřujeme souhlas s nutností plnění Cílů udržitelného rozvoje pro příštích 15 let stanovených na kongresu OSN v roce 2015. Patří mezi ně například ochrana životního prostředí, boj se změnou klimatu, rozvoj lidských práv a ukončení hladu. Přispět ke splnění těchto cílů chce ČVS šířením povědomí o veganském životním stylu a snižováním spotřeby živočišných výrobků u široké veřejnosti.

Vysoká spotřeba masa a mléčných výrobků se podílí na produkci skleníkových plynů z více než 13 %, což je srovnatelné s vlivem dopravního průmyslu. Zároveň zabírá živočišná výroba až 85 % hospodářské plochy. Více se o dopadech živočišné výroby na planetu můžete dočíst zde. Polovina celkové úrody pšenice v Evropě se využívá pro výkrm hospodářských zvířat. Využívání půdy na pěstování potravin určených přímo lidem by výrazně přispělo k ukončení hladu.

Spolupracujeme se Zdravotním registrem na Ordinaci roku

Jedním z našich cílů je boření stále přetrvávajících mýtů ohledně veganského stravování v české společnosti.

Chceme proto navázat spolupráci se zdravotními institucemi, lékaři a pediatry a diskutovat o aktuálních vědeckých poznatcích ohledně veganství.

Naším cílem je, aby se lidé, kteří vyloučili či omezili živočišné produkty, nemuseli bát mluvit o svém stravování s lékaři. A naopak, aby lékaři své pacienty od veganství neodrazovali a nezastrašovali je, ale dokázali jim poradit se základními výživovými specifikami rostlinné stravy. I proto v současnosti spolupracujeme se Zdravotním registrem na projektu Ordinace roku.  

“Ordinace roku je největší celorepublikovou soutěží pro české lékařské ordinace. Odměňujeme moderní ordinace s otevřeným přístupem ke svým pacientům.  Rádi bychom v rámci čtvrtého ročníku této soutěže přiblížili lékařům a ordinacím různé formy zdravého životního stylu a možnosti stravování, se kterými se můžou u svých pacientů setkat,” říká Nikola Řepová ze Zdravotního registru.

Chceme oslovit nominované ordinace, mluvit s lékaři o rostlinné výživě a vytvořit tak databázi ordinací, ve kterých se nebudete muset obávat hovořit o svém stravování.

“Jednou ze zajímavých a rozvíjejících se oblastí je i celosvětový trend veganství, který se podrobně věnuje tématu stravování a dopadům živočišné stravy na fungování těla člověka. Jsme přesvědčeni, že toto téma naše lékaře zaujme a těšíme se na spolupráci s Českou veganskou společností.”

Zapojte se do projektu s námi! Máte pozitivní zkušenosti s praktickými lékaři či pediatry, kteří s vámi ochotně diskutují ohledně stravování? Sdílejte s námi své zkušenosti. Nominovat vámi vybranou ordinaci můžete zde.  

Výživové poradenství

Spouštíme online poradnu

Rádi byste ze svého jídelníčku vyřadili živočišné výrobky, nebo jejich konzumaci omezili? Nejste si jisti, jestli je výhradně rostlinná strava vhodná pro Vás či vaše blízké?

Výživové poradenství z pohodlí vašeho domova

Nově Vám nabízíme možnost online výživové poradenství s jedním zdravotníkem z našeho týmu. Díky online poradenství můžete být v pohodlí Vašeho domova nebo v práci a náš zdravotník se s Vámi spojí pomocí aplikace Hangouts.

Během hovoru projdete důležité informace o veganství a pokusíme se zodpovědět Vaše dotazy. Na odpovědi můžete reagovat ihned a vyhnete se tak dlouhé emailové komunikaci nebo nutnosti dojíždění do velkých měst.

Stačí si vybrat den, hodinu a vyplnit formulář zde.

Startujeme Vege Kurzy!

Také vám chybí plnohodnotná veganská strava v restauracích a sestavování jídla z příloh vás už nebaví?

Ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací České republiky startujeme projekt Vege kurzy. V současnosti narůstá nejen počet veganů, ale i reduktariánů, kteří snižují svoji spotřebu živočišných produktů.

“Věříme, že se i díky několika takovým položkám na menu, podaří restauratérům získat si větší přízeň stávajících i větší množství nových zákazníků. Veganské speciality se stávají více oblíbenými a vítaným zpestřením klasických jídelních lístků,” říká Mgr. Jana Šturmová, manažerka vzdělávacích programů Akademie AHR ČR.

Cílem kurzů je dostat plnohodnotná veganská jídla do běžných restaurací a zpřístupnit tak rostlinnou kuchyni i lidem z menších měst. Chceme tak dělat veganství dostupnější pro všechny a nabourávat předsudky, které ve společnosti vůči rostlinné stravě stále přetrvávají.

“Praha je dle informačního portálu Happycow.net listována jako páté hlavní město s nejvyšším počtem veganských restaurací na počet obyvatel. Sledujeme trendy a věříme, že nové poznatky budou pro naše členy přínosem,” dodává Jana Šturmová.

Znáte i vy kuchaře, kuchařky či restaurace, které by náš kurz mohl zaujmout? Rádi byste nám pomohli se šířením projektu? Můžete si stáhnout a vytisknout léták, který pak můžete do vaší blízké restaurace zanést.

Termíny kurzů a registrace jsou dostupné na stránkách Akademie AHR.

#VEGEKURZY

Stanovisko ČVS k prohlášení Jana Lebla v DVTV

Dne 9. Listopadu 2017 byl na zpravodajském portálu DVTV zveřejněn videozáznam rozhovoru s endokrinologem a pediatrem Janem Leblem s provokativním titulkem: “Děti potřebují maso, veganství zásadně škodí růstu, mentálně dozráváme až po třicítce, říká Lebl”.

Chlorela, B12, veganství

Musím užívat doplňky vitaminu B12, když užívám chlorellu?

Mezi lidmi koluje názor, že vegani mohou získat dostatečné množství vitaminu B₁₂ z chlorelly, což je rod sladkovodních jednobuněčných řas distribuovaný ve formě potravinových doplňků. Tuto domněnku šíří zejména prodejci těchto produktů, přičemž se opírají o studii, která to, co prodejci tvrdí, nedokazuje.

Neprofesionální přístup k veganství na ČT

Týden před Vánoci se na Českou veganskou společnost obrátila Česká televize se žádostí o vyslání zástupce/kyně do diskusního pořadu Máte slovo na téma Jídlo škodící zdraví, který byl odvysílán 12. ledna 2017.

Vyjádření k výroku Radima Horníčka na Denik.cz

Dne 9.1. vyšel na portálu Deník.cz článek s názvem “Med, mléko, vejce? Ne! Jsem vegan”. Jeho součástí je i vyjádření lékaře Radima Horníčka, které je však nepravdivé a zavádějící: