Stanovisko ČVS k případu týraného dítěte v Pensylvánii

Včera byl na serveru Tn.cz publikován článek se zavádějícím titulkem “Veganka málem utýrala dítě hlady. Dávala mu jen ovoce.”

V první řadě chceme poukázat na to, že v článku popisovaná strava založená výhradně na ovoci a ořeších rozhodně neodpovídá nutričním požadavkům dětského (ani dospělého) organismu. Jedná se ze strany matky o nebezpečné a nezodpovědné jednání.

Je to ještě veganství?

Na druhé straně musíme upozornit, že je silně zavádějící takovou stravu nazývat veganstvím a posilovat rozšířenou, leč mylnou představu, že je veganský způsob života jako takový nutričně neadekvátní.

Světoví odborníci na výživu se shodují v tom, že správně sestavená veganská strava je vhodná pro všechna životní období člověka, včetně těhotenství, kojení, dětství, dospívání a stáří [1, 2, 3].

Častým nešvarem médií je, že pod nálepku veganství zahrnují libovolnou restriktivní dietu:

Jako vegana označí třeba i někoho, kdo nejí vůbec nic, protože maso, mléko a vejce přece nekonzumuje. Odsuzovat rostlinnou stravu kvůli tomu, že takový člověk bude mít zdravotní problémy, ale dává podobný smysl, jako kvůli tomu odsuzovat stravu neveganskou, která rovněž může nabývat všelijakých nezdravých podob. Ačkoliv článek zmiňuje, že se Elizabeth Hawková stravovala extrémním způsobem, u lidí, kteří extrémní formou neveganské stravy vychovají např. morbidně obézní děti, se na jejich neveganství v článcích explicitně neupozorňuje.

Titulky obviňující vegany ze selhání samozřejmě zvyšují čtenost, stejně jako jiné články, které opakují nějaký rozšířený stereotyp. Lidé si totiž obecně rádi potvrzují své již existující domněnky [4].

Vědět jak na to

Je třeba zdůraznit, že veganská strava by měla vycházet z vědecky ověřených informací a proto by se každý nový zájemce měl informovat o specifických nutričních zásadách veganského stravování, aby se předešlo jeho potenciálním rizikům. Někteří lékaři i odborné instituce mají kvůli tomu tendenci vegany od jejich životního stylu raději paušálně odrazovat. Takový postoj ale může vést k tomu, že lidé ztratí důvěru k lékařům a začnou hledat pomoc v různých esoterických kruzích, čímž si mohou přivodit vážné zdravotní komplikace (např. následkem odmítání suplementace vitaminu B12).

Proto apelujeme na všechny odborníky a lékaře, aby namísto odrazování volili cestu informování svých pacientů. Stejně tak apelujeme na všechny vegany, aby se řídili zásadami správné výživy, zejména v případě dětí. V případě zájmu Vám rádi pošleme naše odborně ozdrojované brožury Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy a Průvoce veganstvím: pro lékaře i veřejnost nebo si je kliknutím na jejich název můžete stahnout ve formátu pdf.

brozury-cvs

Zdroje:
1) Craig, W.J., Mangels, A.R. 2009. Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets. Journal of the American Dietetic Association, 109 (7): 1266–82. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19562864
2) Dietetians of Canada 2014. Healthy Eating Guidelines for Vegans. Dostupné z: http://www.dietitians.ca/Downloads/Factsheets/Guidlines-for-Vegans.aspx
3) The British National Health Service 2015. The Vegan Diet. Dostupné z: http://www.nhs.uk/Livewell/Vegetarianhealth/Pages/Vegandiets.aspx
4) https://www.sciencedaily.com/terms/confirmation_bias.htm

Comments
 • normální člověk napsal:

  jak může někdo po dětech chtít, aby byly vegani? … člověk je od přírody všežravec… díky tomu že začal jíst maso mu vyrostl mozek natolik, že se z pohybu po čtyřech dostal k pohybu po dvou… ovoce, zelenina, oříšky a podobné věci jsou dobré tak jako příloha, dochucení, rozhodně ne jako plnohodnotná strava… vegani jsou bud magoři a nebo přecitlivělí slaboši, kterým je šíííleně líto té kravičky/kuřátka, které by skončilo na pekáči…. ale to je realita, tak se proberte lidi…

 • Marcela Hanuschová napsal:

  To je MEM jako hrom. Člověk není všežravec, jen všežravectví snese.Dodnes jsou opice, které maso nejedí chytřejší, než ty, které maso jedí (stejný druh, nelze srovnávat různé duhy). Nenabádejte k probrání se, dokud sám spíte. Vegetariáni a vegani byli např. Leonardo da Vinci, Pythagoras, Einstein, Michelangelo. Bylo a je jich tolik, že si to nedovedete představit. A o přecitlivělosti se můžete bavit, až když budete hodinu sledovat jatka a nakonec se třeba říznete do malíčku.

 • Filip Kostka napsal:

  Dobrý den,

  názor mnoha světových odborných institucí je takový, že správně sestavená veganská strava je vhodná pro všechna životní období člověka, včetně dětství i dospívání. To je fakt nezávislý na tom, že jsme všežravci, nebo zda mozky našich vzdálených předků vděčí masu za svůj vývoj. Zásady správné veganské výživy jsou popsány v brožurkách výše, jedna se dokonce přímo týká stravování dětí a kojících či těhotných žen.
  Dále dnes už téměř nikdo nepopírá, že zvířata využívaná člověkem v zemědělství i pro jiné účely jsou komplexní jedinci schopni mnoha prožitků, jsou středem svého vlastního světa.
  Realita, kterou si jako vegani právě dobře uvědomujeme, je taková, že tato zvířata jsou člověkem degenerována z jedinců na pouhé prostředky k naplnění našich účelů, na výrobní jednotky. V rámci toho velmi často trpí (a to nejen v tzv. velkochovech) a vždy jsou zabíjena, ačkoliv to pro naše zdraví není vůbec potřeba. Domnívám se, že není slabostí před touto realitou nezavírat oči a nechtít se na ní podílet, stejně jako není slabostí nechtít se podílet na trápení či zabíjení psů, odmítat financovat býčí zápasy nebo si nekupovat lidskými otroky vyrobené zboží.

 • Ronja napsal:

  No, ale je fakt, že Hitler taky… 🙂 Jinak souhlasím.

 • tomanian napsal:

  O tom Hitlerovi je to bohužel další mýtus, jelikož SS propaganda se snažila z jejich „vůdců“ vytvořit nadlidi i skrze stravování 🙂 Hezký den.

 • Barča Rullová napsal:

  Krásně napsáno.

 • opice napsal:

  Chtělo by se to dovzdělat, protože člověk začal chodit po dvou a díky tomu mu vyrostl mozek. Realita je to, že na světě existuje x miliónů veganů, kteří tak fungují x desítek let nebo od narození bez problémů.

 • lada napsal:

  Preber sa ty. Človeku sa najprv musel dostatočne vyvinúť mozog, aby vôbec mohol zostrojiť nejaký ten lovecký nástroj a aby dokázal v tlupe , v ktorej žil zosnovať dáku stratégiu lovu. S mozgom ako tenisák by to asi nezvládol. Takže ten mozog sa mu zrejme vyvinul z niečoho iného a mäso to nebolo.

 • Mur napsal:

  Maso je esenciální součást potravy homo sapiens od jeho vzniku, důkazem jsou metabolické dráhy určitých látek. Na rozdíl od obilovin a mléka, na které se adaptoval až v průběhu.
  Nejchytřejší opice je šimpanz a ta maso prokazatelně loví a konzumuje.

  V dobách da Vinci a spol, se za bezmasou stravu považovala konzumace ryb.

 • Mur napsal:

  Žádná instituce dodnes nepodala věrohodný důkaz, že by bezmasá strava byla dlouhodobě vhodná, opak je pravdou, dneska už nikdo nepochybuje že bez kyanokobalaminu to nejde a další látky budou následovat.
  Konzumace jiných živočichů je v říši eukaryonta běžný standard, není to nic proti přírodě.

 • Mur napsal:

  Tak to nebylo, první lovci používali nejtriviální nástroje jako kameny a vhodné větve a zvěř spíše uštvávali. Tomu nasvědčuje pohybový aparát zadních končetin nepřiměřeně velkého rozsahu, který homo sapiens dozajista nepotřeboval na sběr rostlin a plodů.

 • Filip Kostka napsal:

  Vitamin B12 je samozřejmě třeba doplňovat, což je zmíněno jak ve stanovisku výše, tak v obou brožurách. Veganské doplňky B12 se získávají z bakterií.
  Nemít ústavu, zákony, nevyužívat moderní medicíny a nepsat na internetu komentáře je také u eukaryontních organismů běžný standard, to však neznamená, že je to správný vzor pro lidi.

 • Mur napsal:

  No a právě doznání nutnosti aplikovat doplňky stravy implikuje nedostatečnost přirozené veganské stravy, je to gól do vlastní branky 🙂

 • Marek Strnad napsal:

  Doznání, že veganská strava s doplňky stravy je dostatečná, implikuje dostatečnost nepřirozené veganské stravy. Je to gól do vlastní branky, ale na vaší straně hřiště.

 • Mur napsal:

  Jistě, po poločase se branky vymění a zase jste si to kopnul do svojí 🙂
  Společně jsme se domluvili, že veganská strava je pro člověka nepřirozená a tím to končí.

 • Marek Strnad napsal:

  To si myslíte proto, že nevíte, co znamená dát gól.

  Tvrdil jste totiž, že bezmasá strava není dlouhodobě vhodná, neboť v ní chybí kyanokobalamin. Bylo vám předvedeno, že to není pravda: v bezmasé stravě nemusí chybět kyanokobalamin.

  Abyste zachránil svou tvář, přesunul jste téma diskuse. Pozornému čtenáři nicméně neunikne, že tvrzení, se kterým jste do diskuse přišel, jste neobhájil.

 • Šárka napsal:

  1) esenciální je základní, hlavní viz slovník http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/esencialni , ať konzumujete cokoli není to esenciální…esenciální jsou jako např. v mase jednotlivé složky např. aminokyseliny, ale to neznamená, že je musíte mít z masa…
  2) inteligence: Gorila je převážně vegan. Inteligence[editovat | editovat zdroj]
  Gorily jsou blízce příbuzné člověku a jsou považovány za velmi inteligentní. Několik jedinců v zajetí, jako například gorila Koko, se naučila část znakového jazyka. zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gorila
  3)Zdroj odkud máte, že v 15tém století se za bezmasou stravu považovala konzumace ryb?

 • Leni napsal:

  Ty vaše tabulky,to je nesmysl.To si každý musí vybrat podle svého gusta.Jíst něčí nohy,orgány,nebo tuk,to je otázka svědomí.Tak že nechci,děkuji.

 • Jana napsal:

  Naprosto souhlasím s Vaším názorem-velmi pěkně řečeno. Já veganství nevnímám jen jako způsob stravování, ale jako „revoltu“ proti tomu, že člověk ponížil živé bytosti na úroveň spotřebního materiálu. Vždycky mě pobaví silácké řeči neveganů o tom jak je to přece „normální“, ale když jim začneš říkat o detailech ze života takových živých tvorů nebo jim nedej bože chceš ukázat snímky a videa, najednou začnou zavírat oči a říkat, že je to nezajimá. Já osobně jsem se ještě nesetkala s člověkem (a tím nechci říct, že tací mezi námi nejsou), který by se s chutí a bez zhnusení na takové fotky či videa podíval. Ono to není o tom, že my vegani jsem slaboši…

 • Jana napsal:

  Vy jste mě pobavil, vezměte jednoho průměrného mladého člověka, který se stravuje vegansky (a ano suplementuje B12) a jednoho průměrného mladého člověka stravujícího se ve fast foodech, průmyslově vyrobenými potravinami a dodržujíc pitný režim colou a džusy z koncentrátů (obrazně řečeno), který nic nesuplementuje, dejte je do laboratoře a budete asi hodně překvapený výsledkem. Já za sebe mohu říct, že jsem nikdy netvrdila, že veganská strava je pro tělo naprosto přirozená. I přesto jsem se stala vegankou a to především z etických důvodů. Je na světě spousta věcí, které nejsou přirozené a jsou dobré. Jestli si myslíte, že jako člověk, který jí všechno nic „nesuplementujete“ tak jste také na omylu, to co dnes kupujete ať už je to maso, mléko či vejce má již s původní podobou těchto „potravin“ jen pramálo společného. Rezidua antibiotik, různých chemikálií, a přídavků (hlavně, aby toho bylo objemově co nejvíce, aby to mělo dlouhou trvanlivost a výroba stála co nejméně) naprosto mění biologickou hodnotu, kterou od konzumace očekáváte. Já jako veganka používám při vaření 16 druhů mouky, 13 druhů luštěnin, 9 druhů oříšků,12 druhů obilovin a pseudoobiovin, 5 druhů fermentovaných potravin, 6 druhů rostlinných mlék (mimojiné makové mléko má několikanásobně vyšší obsah Ca než to kravské), 4 druhy rýže, 5 druhů bulguru, 6 druhů rostlinných olejů, 7 druhů semínek, 46 druhů koření, 4 druhy sladkovodních a mořských řas, tofu, seitan, tempeh, tapioku a nesčetné množství ovoce a zeleniny. Opravdu si myslíte, že (kromě B12) mohu mít nedostatek nějakých biologicky potřebných látek ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.