Připojte se k petici ProVeg za zastavení cenzury rostlinných alternativ mléčných produktů

BLOG | 26.1. 2021

Organizace ProVeg International ve spolupráci s Oatly a Upfield spouští společnou petici za zastavení „rostlinné cenzury“. Cílem je zastavení pozměňovacího návrhu 171, který chce rozšířit stávající omezení týkající se používání výrazů souvisejících s mlékem při popisu nebo balení rostlinných potravin, včetně zákazu frází jako „neobsahuje mléko“. Tato novela bude projednána v rámci třístranných rozhovorů o společné organizaci trhů, které mají začít už 27. ledna.

Nová omezení by spotřebitelům ztěžovala výběr rostlinných potravin navzdory stále rostoucí poptávce a ohrožovala by také právo spotřebitelů na informace a právo společností na spravedlivou hospodářskou soutěž. Pozměňovací návrh 171 rovněž přímo zasahuje do zásadního úsilí EU o udržitelnost, jako je Zelená dohoda.

PODEPÍŠU PETICI HNED TEĎ!

Evropské rostlinné alternativy mléčných výrobků již nyní nesmějí používat výrazy jako „ovesné mléko“ a „sójový jogurt“. Tento pozměňovací návrh, který se skutečně rovná cenzuře rostlinného sektoru, chce dramaticky rozšířit tato omezení tím, že zakáže jakékoli použití výrazů, které evokují mléčné produkty, na obalech rostlinných produktů nebo v reklamě. Pokud  návrh projde, rostlinným značkám by mohlo být dokonce zakázáno používat obrázky svých vlastních produktů. Pozměňovací návrh 171 by rovněž mohl zakázat faktické popření, například „neobsahuje mléko“.

„Návrh je v přímém rozporu se záměrem EU podporovat udržitelnější výrobu potravin a spotřebitelům by ztížil výběr rostlinných alternativ,“ říká Cecilia McAleavey, ze společnosti Oatly. „Vzhledem ke klimatické krizi je nezodpovědné snažit se nám zabránit v tom, abychom povzbuzovali lidi k přechodu na rostlinnou stravu a pomáhali tím chránit planetu. Lidé nejsou hloupí – každý chápe, že se jedná o pokus mlékárenské lobby zabránit přechodu k udržitelnému rostlinnému stravování.“

V praxi by se mohlo zakázat následující:

  • Popsání rostlinného výrobku, jeho chuti nebo funkci odkazem na známou „mlékárenskou“ terminologii. Například použití formulací jako „je to jako mléko“, „smetanový“ nebo „máslový“ k informování spotřebitele o účelu, struktuře nebo chuti, a to buď na obalu, nebo v reklamě. Zákaz zahrnuje také informativní popisy, i když jsou čistě věcné, například používání frází „neobsahuje mléko“, „vhodné pro osoby trpící intolerancí laktózy“ nebo „rostlinná alternativa jogurtu“.
  • Poukazování na dopad na klima porovnáním uhlíkové stopy rostlinného potravinářského výrobku s jeho mléčným ekvivalentem.
  • Použití obrázku rostlinného bílého nápoje nalévaného u stolu se snídaní, anebo bílé pěny vířící do cappuccina.
  • Ve svém nejpřísnějším výkladu by návrh mohl vést k zákazům obalů rostlinných potravin, které vypadají vizuálně podobně jako mléčné obaly

Globální kampaň organizace ProVeg International za zastavení zákazu vegetariánských burgerů (tzv. veggie burger ban) plnila titulní strany novin po celém světě. Výsledkem bylo, že poslanci reagovali na tlak veřejnosti a hlasovali proti zákazu známému jako AM165. Zatímco svět hovořil o vegetariánských burgerech, pro pozměňovací návrh 171 bohužel hlasovalo 386 poslanců, což je 54%.

Cenzura rostlinného průmyslu zaměřeného na alternativy mléčných produktů není jen v rozporu s cíli EU v oblasti veřejného zdraví a podpory zdravé výživy, ale je také v přímém protikladu s cíli udržitelnosti v rámci Zelené dohody pro Evropu a strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Pokud by návrh prošel, představovalo by to vážnou hrozbu pro klimatické cíle Pařížské dohody a narušilo by to soutěž mezi tradičními potravinářskými společnostmi a společnostmi, které vyrábějí rostlinné alternativy.

Jasmijn de Boo, viceprezidentka ProVeg International, uvedla: „Je matoucí, že jsme znovu nuceni ospravedlňovat udržitelnost. Proč bychom sabotovali inovace? Kdo z toho bude mít prospěch? Zelená energie již také není potlačována, tak proč stále potlačujeme a cenzurujeme udržitelnou produkci potravin, vzhledem k naléhavosti situace? Pokud máme řešit klimatickou krizi, musíme se přizpůsobit ve všech částech našeho potravinového řetězce. Musí být umožněna skutečně udržitelná výroba potravin. Jak dosáhneme svých cílů v oblasti klimatu, pokud necháme vliv našeho mocného, ale neudržitelného průmyslu, určit náš společný osud?“

Kulturní význam mléka a mléčných výrobků (zejména sýrů) v některých zemích by však neměl být narušen. Spíše než bránit nevyhnutelnému a nezbytnému přechodu k rostlinnému stravování, by měl mlékárenský průmysl používat tradiční řemeslné metody k dosažení udržitelnosti, stejně jako to dělá mnoho aktérů v masném průmyslu s “masem” vyrobeným z rostlin.

„Potravinová politika by měla být formována v zájmu spotřebitelů, životního prostředí a zdraví. Tento pozměňovací návrh je v rozporu se všemi třemi,“ říká Dr. Jeanette Fielding, ze společnosti Upfield. „Zakázat nazývání, balení a zobrazování rostlinných potravin způsobem, jakým to děláme již více než 100 let, je vážný krok zpět. Spotřebitelé hledají silné vedoucí postavení EU v oblasti klimatu a životního prostředí. To znamená bourání byrokratických překážek udržitelného a zdravého stravování, nikoli jejich další budování.“ 

Je na čase jednat! Podepište a sdílejte petici. Na sociálních sítích používejte #StopPlantBasedCensorship #StopAM171.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-booky plné inspirace

Stáhněte si zdarma některý z našich e-booků plných veggie inspirace od snídaní po večeře. Ať už se stravujete rostlinně nebo teprve začínáte živočišné produkty ve svém jídelníčku omezovat, naše e-booky vám jistě přijdou vhod. Vaříte podle našich receptů? Dejte nám o tom vědět, označte nás a přidejte #VarimesCVS a #veggieinspirace.
Stáhnu si e-book