Evropa na rostlinné vlně: postřehy a rady pro malé a střední firmy

BLOG | 20. 6. 2021

Evropské odvětví rostlinných potravin zažilo během posledních dvou let prudký růst. Podle statistik vzrostl trh z 2,4 miliardy eur v roce 2018 na 3,6 miliardy eur v roce 2020. Pandemie tento růst dále zrychlila, protože lidé se stále více zajímají o své zdraví – tím se zabývala i poslední diskuse V-Label s panelisty. Z diskusí výzkumných vědců, maloobchodníků i vedení firem jsme shromáždili tyto informace.

Největšími trhy v Evropě byly Velká Británie a Německo. Britský trh měl hodnotu 502 milionů eur, což je o 36 % více než v roce 2019, a německý trh měl hodnotu 357 milionů, což je o 76 % více než v roce 2019.

Nejoblíbenějšími produkty nahrazujícími maso ve Velké Británii byly rostlinné klobásy, mražené burgery a uzeniny, zatímco nejoblíbenějšími produkty v Německu byla rostlinná chlazená masa, uzeniny a masové pomazánky. Slibnou inovací v této oblasti jsou celé rostlinné steaky s přesvědčivou chutí a strukturou.

Na druhé straně trh s rostlinným mlékem měl v roce 2020 hodnotu 1,6 miliardy eur a nejvýnosnější bylo Německo s 396 miliony eur, což je o 42 % více než v roce 2019. Španělsko bylo druhé s 318 miliony, což je o 13 % více než v roce 2019. Ovesné mléko bylo nejoblíbenější alternativou mléčných výrobků, následované mandlovým a sójovým mlékem.

Vsaďte na sýr a ryby, samozřejmě na rostlinné!

Jednou z nejrychleji rostoucí kategorií produktů je však rostlinný sýr. Míra růstu se v minulém roce zdvojnásobila, vzrostla o 31 % mezi lety 2018 a 2019 a o 62 % mezi lety 2019 2020 na celkovou hodnotu 60 milionů eur. Nejoblíbenějšími rostlinnými sýrovými výrobky byly plátky, smetanový sýr a strouhaný sýr.

Spotřebitelské průzkumy naznačují, že po rostlinných sýrových výrobcích existuje vysoká poptávka, ale možností není tolik a navíc nejsou vždy dostupné nebo chutné.

Ve stejném období zaznamenaly rostlinné alternativy ryb trojciferný růst. V Německu vzrostl trh mezi lety 2018 a 2019 na 149 % a 190 % mezi lety 2019 a 2020, z 261 000 eur v roce 2018 na 650 000 eur v roce 2020. Dostupné produkty se zatím skládají hlavně z (ne)rybích prstů a (ne)rybích burgerů, které se zaměřují na napodobování chuti a textury ryb.

Nejdůležitější cílovou skupinou jsou flexitariáni a flexitariánky, kteří se starvují vegetariánsky nebo vegansky, ale občas jedí také maso či ryby. Podle průzkumů chtějí tito spotřebitelé v supermarketech rostlinný sýr, hotová veganská jídla a alternativy masa.

Větší rozmanitost rostlinného masa a mléčných výrobků, stejně jako více možností a více kvalitní rostlinné sýrové výrobky, by dále zvýšily růst tohoto odvětví.

Jak španělský start-up konkuruje svým feta sýrem velkým značkám

Jedním z inovátorů v odvětví rostlinných sýrů je barcelonský startup Ilowu. Pod značkou Yes.But společnost prodává šest druhů chlazeného rostlinného sýra. Jejich nejprodávanějším produktem je sýr feta, především proto, že v kategorii rostlinné mozzarelly a čedaru je mnoho hráčů, ale výrazně méně s kategorii sýru feta a parmezánu.

Jak tato malá společnost konkuruje významným hráčům, jako jsou Nestlé a Unilever, kteří skupují značky a celá odvětví? Jejich strategií je mít málo klientů a mnoho trhů. Místo trávení času zabýváním se detaily, jako je stanovování cen a plánování dodávek u mnoha různých maloobchodníků, se Yes.But zaměřuje na tři klíčové vztahy. Velký distributor dostane jejich produkt do nezávislých obchodů, internetový obchod zvýší dosah online a jeden velký prodejce osloví velký počet zákazníků,“ uzavírá panel.

Cílem je, aby zákazníci a zákaznice viděli produkty na co největším počtu míst. K dosažení tohoto cíle je nutné vybrat si správné partnery.

Je také důležité brát v úvahu velikost, hmotnost a cenu produktu. Pokud je váha příliš velká nebo cena příliš vysoká, může si zákazník vybrat jiný produkt. Udržování nízkých cen by mohlo ohrozit ziskové marže, ale cenová dostupnost může zase vést k vyššímu prodeji.

Stejný start-up nabízí také rostlinné omáčky ve Velké Británii, chlazenou majonézu ve Španělsku, mražené potraviny ve Finsku a brzy nabídne hotová jídla v Nizozemsku. Mezi jejich další produkty patří brokolicová křidélka a nugetky ze sójové bílkoviny. Během pandemie uvedla Ilowu na trh 24 různých produktů pod dvěma značkami.

Jak dostat vaše výrobky do regálů supermarketů? Panelisté se shodují, že maloobchodníci stále hledají nové produkty.

Jednotlivé značky jsou jen malou částí maloobchodního světa. Maloobchodníci musí reagovat na dodavatele, spotřebitelské trendy, online konkurenci a další. Jejich rostlinné strategie interagují v několika dimenzích v rámci jejich vlastní obchodní oblasti i činnosti ostatních subjektů. Čím vyspělejší trh, tím více faktorů musí maloobchodníci vzít v úvahu.

Maloobchodníci však stále hledají nové produkty. Aby mohl podnik umístit svůj produkt na pulty obchodů, musí se rozhodnout, jaký druh produktu chce prodat, na které zákazníky cílí a který konkrétní maloobchodní řetězec zvolí. Přidávání nových produktů do maloobchodu se nazývá category management a zahrnuje čtyři kroky. „Než se obrátíte na prodejce, rozhodněte se, jaký je problém prodejce a jak mu můžete pomoci svým produktem, abyste měli lepší pozici pro vstup do regálů,” navrhuje konzultant a zakládající partner společnosti Floor Buitelaar ve společnosti Bright Green Partners.

4 tipy, jak dostat své výrobky do regálů obchodů

  1. Kontakt

Kontaktujte category manažera(ku) telefonicky nebo e-mailem. Neočekávejte odpověď, protože často dostávají zhruba dvacet nabídek denně. Buďte konkrétní – uveďte podrobnosti o produktu, složkách, cenách a odhadovaných maržích. Pokud je produkt uveden u jiného prodejce, lze tyto výsledky použít. Zaměřte se na maloobchodní jazyk. Mnoho start-upů má dobré nápady, ale nemá zkušenosti s prodejem, takže je nezbytné vyhledat poradce se zkušenostmi.

  1. Jednání

Setkejte se s category manažerem(kou) a prodiskutujte velikost prostoru v regálech, který váš produkt zabere, cenu a rozpočet na propagaci. Rovněž definujte pozici značky či privátní značky (brand positioning). Konkurence je tvrdá, prostor v regálech je omezený a privátní značky jsou stále populárnější.

  1. Zkušební období

Poté, co prodejce určí počáteční datum prodeje, máte šest až osm týdnů na to, abyste prokázali rotaci vašeho produktu v regálech. Pošlete své lidi zkontrolovat a zajistit, že je produkt správně umístěn. Sledujte, jak jsou umístěny produkty konkurence. Během této doby je nejdůležitější udělat co největší propagaci. Můžete použít cedule, plakáty, ochutnávky v obchodě a propagaci sociálních sítích.

  1. Udržování

Hlavním cílem není vstup do obchodu, ale udržení si místa na policích. To je zvláště důležité během prvních osmi týdnů. Maloobchodníci mají pravidelné „mutace“ regálového prostoru každých šest měsíců a větší zhruba každé tři roky.

Mnoho category manažerů(ek) chce nahradit produkty živočišného původu alternativami rostlinného původu. Zeptejte se sami sebe: jakému problému tento prodejce čelí a jak mohu pomoci?

Úspěšný příběh z maloobchodu: nanuky z londýnské kuchyně

Cecilia Thomas začala prodejem přírodních ovocných zmrzlin inspirovaných koktejly. Rozvětvila se na nealkoholické nanuky a rostlinnou zmrzlinu a sorbet. Vše začalo v londýnské kuchyni, ale nyní prodává ve Velké Británii, Francii a Belgii.

Úspěch svého produktu připisuje kombinaci faktorů. Barevné balení vyniká a je okamžitě rozpoznatelné. Krátký seznam ingrediencí zaručuje zákazníkům, že produkt dbá na jejich zdraví. Propagace produktu na akcích jako jsou hudební i veganské festivaly zvyšuje povědomí o značce.

Jeden zásadní krok však umožnil přístup maloobchodníkům a distributorům. Tímto krokem bylo získání veganského certifikátu.

Jak může certifikace zvýšit vaše šance na trhu

Certifikace V-Label pomáhá společnostem podporovat transparentnost a srozumitelnost svých produktů. Pro spotřebitele je to jednoduché a efektivní žluté kolečko. Pokud ho uvidíte v obchodě, víte, že produkt je veganský (nebo vegetariánský).

Výsledky nedávného průzkumu zjistily, že 92 % zákazníků upřednostňuje oficiální označení pro veganskou certifikaci a 45 % by nakupovalo pouze výrobky s oficiální ochrannou známkou. V-Label je přední a nejznámější značka potravin v Evropě. 95 % dotázaných zákazníků o něm slyšelo. Proces nezávislého auditu spojuje ochrannou známku s kvalitou. Zákazníci jsou ochotni za produkty s certifikací V-Label zaplatit více. 

„Chceme, aby společnosti podporovaly transparentnost a podporovaly jasnost svých produktů. Věříme, že spotřebitelům poskytujeme snadný a efektivní způsob, jak v obchodě zjistit, zda je produkt veganský či vegetariánský,” potvrzuje Katharina Kretschmer, vedoucí společnosti V-Label Germany.

V-Label kontroluje každý jednotlivý krok výrobního procesu, aby se ujistil, že je produkt skutečně veganský. Cena certifikace závisí na vaší společnosti, na tom, kolik produktů chcete certifikovat, jaké jsou to druhy produktů, ve které zemi sídlíte a ve kterých zemích chcete produkt prodat. V-Label bude provádět pravidelné audity a kontrolovat výrobu. Společnosti platí za audity a roční licenční poplatek za zobrazení certifikace V-Label na svém produktu.

V budoucnu se plánuje certifikace V-Label rozšířit o certifikaci nepotravinářských výrobků, jako je kosmetika a dokonce i restaurace. Jelikož se veganské produkty v 21. století stávají ještě důležitějšími, je nezbytné zajistit jasnou komunikaci se zákazníky a nejvyšší standardy kvality.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

B2B novinky

Chcete se dozvědět novinky z odvětví rostlinných potravin včas? Každý měsíc pro vás shromažďujeme ty nejdůležitější informace ze světa rostlinných produktů a trhu. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a ty nejdůležitější zprávy už vám nikdy neuniknou.