Zařazeno do jídelníčku: Jáhly

BLOG | 5.3. 2020

Pseudoobilovina známá také pod názvem proso patří vedle pšenice a ječmene k nejstarším kulturním plodinám vůbec. Až do raného novověku byla v lidské stravě dokonce hlavní obilovinou. Proč z našich jídelníčků postupně vymizela? Jaké zdravotní benefity nám jáhly přinášejí a jak je využít v kuchyni?

První psaná zmínka o prosu pochází už z roku 2800 př. n. l. a dříve byly jáhly hojně využívány v kuchyni našich předků — proso bylo velmi oblíbené především u Slovanů. Postupně však bylo vytlačeno jinými plodinami např. pšenicí, žitem, rýží, kukuřicí ale i bramborami. Ještě dnes se však tradiční jáhlová kaše podává jako poslední jídlo na moravských svatbách. Jinak se však dá říci, že jsou jáhly zapomenutou surovinou, což je škoda, jelikož opravdu mají co nabídnout.

Jáhly, loupaná zrna prosa, jsou ideální potravinou a rozhodně by ve vašem jídelníčku neměly chybět, pokud dbáte na své zdraví. V období, kdy mnoho lidí hubne do plavek, vás jistě potěšíme tím, že zařazení jáhel do jídelníčku vám může pomoci zhubnout.

„Jáhly obsahují velké množství vlákniny (až 8 g na 100 g v neuvařené formě), a právě díky vláknině dokáží velmi dobře zasytit,” sděluje výživová poradkyně Mgr. Pavla Široká.

Jáhly mají také nezanedbatelný obsah bílkovin, ve 100 g neuvařených jáhel jich najdeme až 13 g, především jsou však plné kvalitních komplexních sacharidů, které naše tělo potřebuje jako palivo.

Dále jáhly obsahují nejrůznější potřebné minerály. Bohaté jsou zejména na zinek, který napomáhá hojení ran i regeneraci svalových tkání. Dále se jáhly pyšní zajímavým obsahem draslíku, hořčíku a fosforu. „Hořčík je důležitý především pro sportovce, protože pomáhá předcházet svalovým křečím,” dodává Mgr. Pavla Široká.

Z vitamínů jsou jáhly bohaté na vitamíny skupiny B, díky nim a vysokému obsahu fosforu mohou být jáhly tou správnou volbou pro lepší zvládání stresu, zmírnění napětí i předcházení depresi.

Jak na jáhly v kuchyni? Nejdůležitější je správná příprava, jáhly je potřeba před vařením spařit horkou vodou (klidně několikrát) a poté v dvojnásobném množství čerstvé vody uvařit do měkka. Spaření jáhel eliminuje hořkost a nevábný zápach při jejich vaření. Jáhly využijete jako přílohu místo rýže či kuskusu. Výborným tipem je také jáhly přimíchat do jiné přílohy nebo směs vloček, jáhel a luštěnin přidat do polévky. Jáhly můžete také zapéct se zeleninou a tofu nebo vyzkoušet některý z našich sladkých receptů.

Jáhlová kaše, česká veganská společnost, vegan recept

Ingredience: 100 g jáhel, 300 ml rostlinného mléka, 2 zralé banány, špetka soli, ovoce a ořechy, čokoládové kousky dle chuti

Postup: Jáhly propláchneme vodou a poté spaříme vroucí vodou a necháme 5 minut odstát, zcedíme a proces opakujeme ještě dvakrát. Poté jáhly přendáme do menšího hrnce, zalijeme rostlinným mlékem a necháme zcela rozvařit. Přidáme rozmačkané banány a lehce promixujeme tyčovým mixérem. Dozdobíme čerstvým ovocem, ořechy nebo čokoládou dle chuti.

koláč, česká veganská společnost, vegan recept

Jahelník

Suroviny: 2 hrnky jáhel, 1 litr rostlinného mléka (sójové, oříškové), 2 středně velká nastrouhaná jablka, ½ hrnku nasekaných vlašských oříšku (pro obměnu můžete použít mák, sušené ovoce, semínka), meruňky nebo jiné ovoce dle sezóny, 4 lžíce datlového sirupu, rozinky, rostlinný tuk na vymazání formy, špetka soli

Postup: Jáhly nejdříve důkladně propláchneme a spaříme horkou vodou, zcedíme a postup opakujeme ještě dvakrát, abychom je zbavili hořkosti. Následně si z jáhel a mléka uvaříme kaši, kterou dosladíme dle chuti datlovým nebo jiným sirupem. Vystydlou jáhlovou kaši smícháme s jablky, oříšky a rozinkami. Do vymazané dortové formy navrstvíme polovinu směsi, položíme rozpůlené meruňky a zakryjeme druhou polovinou jáhlové kaše. Pečeme přibližně 40 minut na 180° C. Vystydlý dort posypeme moučkovým cukrem.

O nás

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Naučte se něco o výživě

Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně.

Chci vědět víc

E-book plný inspirace

Stáhněte si zdarma e-book, ve kterém naleznete inspiraci na rostlinné snídaně, svačiny, obědy i dezerty. Ať už se rozhodnete začít s bezmasým pondělím, vyzkoušíte měsíční veganskou výzvu nebo budete ve svých oblíbených jídlech postupně zaměňovat živočišné produkty za rostlinné, rádi vám pomůžeme.

Stáhnu si e-book